YAŞAM 10.869 Görüntülenme 10.10.2018 09:26

Çocukların ebeveynlerinde görmesi gereken 5 davranış nedir?

Yaşamın özellikle ilk 6 yılı, bilinçaltının önemli ölçüde kayıtlarını oluşturduğu yıllardır. Çocuklarımıza sergilememiz gereken davranışları Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çocukların ebeveynlerinde görmesi gereken 5 davranış;

1. Güvenilirlik. Yaşamın ilk 2 yılının en önemli hissi. Bu yüzden anne baba'nın her zaman çocukta bu hissi uyandırması çok önemli.

2. Ulaşılabilirlik. İhtiyaç duyduğunda annesini babasını yanında göremiyorsa ve size ulaşamıyorsa çocuğun bilinçaltında 'yine ulaşamadım' hissi uyandırıyor.

3. Dürüstlük ve tutarlılık. Çocuğunuza karşı dürüst olmasınız, bugün söylediğiniz ile yaptığınız bir olmalı. Bugün söz verip, yarın söz vermezseniz çocuk da güven zedelenmesi yaşanabilir.

4. Sevecenlik. Çocuğunuz hangi durumda olursa olsun bağırmak, tepki göstermek, şiddet göstermek gibi davranışlar sergilememeliyiz. Gerekirse sessiz kalabiliriz ama sevecenliğimizi elden bırakmamalıyız. Pazarlık konusu ortaya konulan konuşmalar yapmamak çok önemlidir.

5. Saygı ve bilgelik. Çocuğa saygı duymalıyız. Çünkü çocuklardan gelebilecek harika şeyleri yakalayabilmeliyiz. Çocuğumuz bizi olduğu gibi kopyaladığı için belli bir bilinç düzeyinde olduğumuz zaman çocuk bizi daha kolay kopyalayacaktır. 

Sitene Ekle