YAŞAM 3.724 Görüntülenme 23.10.2018 12:11

Çocukların dikkatlerini arttırmak için neler yapılmalıdır?

Çocukların dikkatlerini arttırmak için öncelikle kabul gördükleri, sevildikleri ve onlara saygı duyulan bir ortamda olmaları gerekmektedir. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çocukların dikkatlerini arttırmak için neler yapılmalıdır? Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çünkü güven duygularını hissetmeliler ki birşeyi keşfetmek için yada dikkatlerini birşeye odaklayabilmek için harakete geçebilsinler. Sonrasındada çocukların vakit geçirmek üzere seçtiğimiz materyallerin örneğin, bir düğmesine basılarak ışığı yanan bir oyuncaktan ziyade uzun süre vakit geçirebileceği uzun süre dikkatini vereceği oyuncaklar ve çalışma düzenekleri seçmek gerekir. Örneğin bir maşa ile farklı renk ve boydaki düğmeleri çocuk bir kaptan diğerine aktarması olabilir. Çocuk bunu çok çeşitli şekillerde yapabilir. Sadece renklerini ayırabilir, sadece büyüklüklerine göre ayırabilir yada sayabilir. Bü süreçte dikkatini ciddi anlamda toplayabilir . Yanındaki yetişkin ise aferin, çok güzel yaptın, harikasın gibi hiç bir müdahelede bulunmadan çocuk odaklanmaya başladığı andan itibaren geri çekilerek izlemelidir.

Sitene Ekle