YAŞAM 1.364 Görüntülenme 16.01.2018 09:32

Çocukları alkışlamak, ödül vermek uygun mudur?

Çocuklara ödül vermek, alkışlamak uygun bir davranış olmadığını vurgulayan Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çocukları alkışlamak, ödül vermek uygun mudur? Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çünkü çocukların içsel rehberliğini içsel motivasyonunu yani iç sesini duymasını engeller. Ödül varsa, dışardan bir uyaran varsa o zaman o davranışı yapmaya yönelik bir harakete geçiriyor. Dolayısı ile bizim istediğimiz çocuğun içsel rehberliğini takip etmesidir. Çocuğa ödül vererek o davranışı yaptırabilirsiniz ama sonrasında çocuk bu şekilde o davranışı gerçekleştirme alıştığı için ödülün dozunu zamanla arttırmanız gerekecek, çünkü artık çocuğa yetmeyecektir. Bir zaman sonrada bu durum pazarlık unsuru haline gelebilmektedir. O yüzden böyle bir harakete hiç girmemek, çocuğun içsel rehberliğini doğal süreçlerini takip etmek ve kendi yaptığı işten mutluluk duymasını istemek ve bunun için uğraşma en doğru olanı olacaktır.

Sitene Ekle