SAĞLIK 202 Görüntülenme 21.06.2019 09:00

Çocuklarda yeme bozukluğuna çözüm önerileri

Yemek yeme problemi başlarda normal olarak algılanır ama önlem alınmadığında ciddi problemler karşımıza çıkabilir.Psikolog Bilge Korkmaz cevapladı.

Çocuklarda yeme bozukluğu nedir? Nasıl çözümlenir? Psikolog Bilge Korkmaz cevapladı.

Geçmiş yıllarda yemeyen çocuk nadir görülürken günümüzde ise yemek yiyen çocuk nadir görülmektedir. Çocuğun kendi kendini yönetebilmesi ve özerk bir kişiliğe sahip olması için kendi başına yemek yemesi oldukça önemlidir hatta zorunludur diyebiliriz.

Kontrolcü ebeveynler çocukların kendi kendilerine yemek yemesini engellemektedirler. Yemek yeme problemi başlarda normal olarak algılanır ama önlem alınmadığında ciddi problemler karşımıza çıkabilir.

Bunlar; yetersiz beslenmeye dayalı fizyolojik bozukluklar olabilir. Her çocuk yemek yemediği bir evreden geçer. Öncelikle bunu sorgulamamız gerekiyor. Acaba önüne yiyeceğinden fazla mı yemek koyuluyor? Yoksa sevmediği yemeği yeme konusunda baskı mı görüyor? Bu oldukça önemlidir. Çocuğa zorla bir şey yaptırmak doğru bir davranış değildir. Çocuk yemek yememekten çok yaptırılan davranışın hoşnutsuzluğundan dolayı yemek yememeyi tercih etmektedir.

Sitene Ekle