YEME-İÇME 31 Görüntülenme 27.11.2018 05:00

Çocuklarda günlük su tüketimi ne kadar olmalı?

Yaşam kaynaklarımızdan biri olan su, vücudumuzun yüzde 60’ını oluşturur. Peki, çocukların günlük su tüketim miktarı ne kadar olmalıdır? Diyetisyen Emre Uzun cevapla'tv'nin sorularını yanıtladı.

Yetersiz su tüketimi çocuklarda bilişsel ve fiziksel fonksiyonlarda yavaşlamaya ,konsantrasyon ve öğrene güçlüğüne buna bağlı olarak da okul çağındaki çocukların derslerinde başarısızlıklara yol açmaktadır. Çocuğunuzun günlük su tüketimi hakkında bilinmesi gerekenler...

Çocukların su ihtiyacı yetişkinlere göre 2 kat daha fazladır ve bundan dolayı yetersiz su tüketiminde yetişkinlerden daha fazla etkilenmektedirler.Vücuttaki sıvı kaybı: İdrar, ter, dışkı ve solunum yoluyla olmaktadır. Yetersiz su tüketimlerinde ter yoluyla birlikte sıvı ve elektrolit kaybı da yaşanabilir. Kayıpların yaşanmaması için harcanan sıvının yerine konulması gerekmektedir .Bu yüzden çocukların susamasını beklemeden su içmelerini sağlamak gerekir. Çocuğunuzun gün içinde ne kadar su tükettiğini anlamanın en kolay yolu onun tuvalete gitme sıklığını takip etmektir. Eğer çocuğunuz iki saatte bir tuvalete gidiyorsa idrarı kokusuz, açık renkli ise her şey yolunda demektir.

 Sıvı = 100ml / kg veya 1 ml / kkal  

Sitene Ekle