SAĞLIK 6.360 Görüntülenme 05.12.2018 09:28

Çocuklarda gece tuvalet eğitimi nasıl olmalı?

Çocuklarda gece tuvalet eğitimi nasıl olmalı? www.elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile tüm bu soruları yanıtladı.

Çocuklarda gece tuvalet eğitimi nasıl olmalı? www.elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile tüm bu soruları yanıtladı.

Çocukların geceleri tuvalet alışkanlığı kazanmalarının ön koşulu gündüz tuvalet alışkanlıkları kazanmış olmalarıdır. Aynen gündüz eğitiminde olduğu gibi geceleri de çocuklar bezsiz yatırılmalıdır. Gece bezine tuvaletini yapan çocuklar kendilerini rahatsız hissetmediklerinden uyanmayacaklardır. Ancak ıslaklıktan rahatsız olan çocuklar geceleri tuvaletlerini tutmaya ve tutmaktan rahatsız olduklarında da uyanmaya başlarlar. Çocukların yataklarını ıslatmaları bu sürecin en doğal aşamasıdır. Yatağını ıslatan çocuğa sakin davranılmalı ve bunun sorun olmadığı anlatılmalıdır. Yatağı ıslattığı için kızılan, terslenen çocuklarda alt ıslatma sorununun ileri yaşlara kadar devam edebileceği unutulmamalı. Çocuklar geceleri belirli aralıklarla tuvalet ihtiyaçlarını görürler. Yaşamlarının ilk yıllarında bu aralıklar daha sıktır ancak yaş ilerledikçe idrar yapma sıklıkları azalır. Bu gece tuvalet eğitimi için bir avantajdır. Ebeveynler belirli aralıklarla ki yaygın olan 2 saatte birdir çocuklarını geceleri tuvalet için uyandırabilirler. Bir süre sonra hem çocuk tuvaletinin olup olmadığını anne ve babasına söyler hale gelecek hem de anne ve babalar çocuğun gerçekten tuvalet ihtiyacının olduğu saatleri ayırt etmeye başlayacaktır. İlk aşamada çocukların gecede bir yada iki kez idrar yapmaları normaldir. Süreç ilerledikçe çocuklar gece boyunca tuvaletlerini tutabilir hale gelecektir. Bu süreçteki asıl hedef çocuğun uykuda dahi olsa tuvaletinin geldiğini fark etmesi ve uyanmasıdır. Eğer çocuk uykuda altını ıslatmıyorsa ve sabaha kadar tuvaletini tutabiliyorsa sırf altını ıslatma korkusuyla geceleri uyandırılmamalı, çocuğun dürtü kontrolüne güvenilmelidir. Tuvalet alışkanlığı kazanmış olmasına karşın ara sıra çocukların geceleri altlarını ıslatmaları normal karşılanmalıdır. Çocukların gece beslenmeleri tuvalet alışkanlığı kazanma sürecini olumsuz etkilediği de unutulmamalıdır. Geceleri sürekli sıvı tüketmek için uyanan çocukların dürtülerini kontrol etmesi zorlaşacaktır. Gece tuvalet eğitimine başlanan çocukların gece beslenmesini kesilmiş olması ise süreci kolaylaştırır.

Sitene Ekle