YEME-İÇME 149 Görüntülenme 26.11.2018 16:30

Çocuklarda bağışıklık sistemini güncelendirmek için neler verilmelidir?

Çocuğun bağışıklık sisteminin kuvvetli olması hastalıklarla mücadelede önemli bir faktördür. Çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirmek için bir şeyler yapmak istiyorsanız Emre Uzun'un önerilerine kulak verin.

Okulların açılmasıyla birlikte özellikle okul çağındaki çocuklarda enfeksiyonlarda da artış yaşanıyor. Peki, çocuğumuzun bağışıklık sistemini nasıl güçlendirmeliyiz? Uzman Diyetisyen Emre Uzun cevapla.tv'ye anlattı. 

Normal yolla doğum, anne sütü ile beslenme, ek besinlere zamanında ve dengeli olarak başlanması, aşılarının tam ve zamanında yapılması, çocuğun aşırı korumacı bir yaklaşımdan uzak büyütülmesi ile sağlam bir bağışıklığın temelleri atılmış oluyor. Bütün bunlara ek olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılabilir? Çocukların yaşlarına uygun kaloriyi sağlayan 5-6 öğünden oluşan dengeli beslenmesi bağışıklığı olumlu yönde etkiler. Çocuğun beslenmesinde karbonhidrat, protein, yağlar, vitamin, mineral ve eser elementlerin hepsinin dengeli bir şekilde yer alması önemlidir. K arbonhidratların aşırı tüketilmesi, rafine olmuş yada raf ömrü uzatılmış besinlerin diyette sıkça yer alması bağışıklığı olumsuz etkiler.

Mevsimin meyve ve sebzeleri, fermente gıdalar kefir, turşu, sarımsak, ıspanak gibi yeşil yapraklı ,bağışıklık sistemini güçlendiren ve hücreleri onaran C vitamini ve folik asit açısından zengin kaynaklar. Yoğurt (İçeriğindeki  bakteriler sayesinde bağırsak florasını  düzenleyerek  bağışıklık sistemini korumaktadır.)

Sitene Ekle