AİLE 7.146 Görüntülenme 05.11.2018 16:31

Çocuklar öğle uykusuna ne zaman yatırılmalı?

Çocuklar öğle uykusuna ne zaman yatırılmalı? Çocuk terapisti ve aile danışmanı Hatice Kübra Tongar, cevapla.tv'nin sorusuna bakın ne yanıt verdi?

Çocuklar öğle uykusuna ne zaman yatırılmalı?  Çocuk terapisti ve aile danışmanı Hatice Kübra Tongar, cevapla.tv'nin sorusuna bakın ne yanıt verdi?

Çocuğun öğle uykusuna yatacağı zaman gerçekten çok önemli, çünkü vaktinden erken yatarsa o zaman akşam uykusuna yattığında gecenin bir vakti uykusunu almış olarak kalkacaktır. Anneyi de çocuğu da zorlayan bu durum günlük rutini bozacaktır.

Ya da geç bir saatte yatarsa gece uykusununu sarkmasına sebep olacak, bu sefer de sabah kalkması bir problem olabilir. Bu açıdan bakıldığında çocuğun yaşına ve günlük uyku sayısına göre bunu doğru bir şekilde planlamalı.

Eğer günde üç defa uyuyorsa çocuk, ilk uykusu kuşluk vaktinde, ikincisi öğle sonrasında, üçüncüsü de hemen ikindinin akabinde şeklinde planlamak mümkündür. İki kez uyuyorsa, yine kuşluk vakti ve öğle sonrasında şeklinde... Eğer tek bir kez uyuyorsa öğle sonrasına planlanmalı. 

Annenin bir rutin belirleyerek, uyku vaktinin geldiğini çocuğuna hissettirmesi gerekir. 

Sitene Ekle