AİLE 8.303 Görüntülenme 23.07.2018 13:00

Çocukla kaliteli zaman geçirme nedir?

Çocukla kaliteli zaman geçirme nedir? www.elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile tüm bu soruları yanıtladı.

Çocukla kaliteli zaman geçirme nedir? www.elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile tüm bu soruları yanıtladı.

Çocukla kaliteli zaman geçirme denildiğinde anne ve babaların aklına ilk gelen şey bütün gün çocuklarının yanında olmak ve istediklerin her şeyi yapmalarına izin vermek geliyor.

Ancak çocukla kaliteli zaman geçirmek için uzun saatlere ve sürekli yapılan özel aktivitelere gerek yoktur.

Çocukla kaliteli zaman geçirmek demek ailelerin çocuğa 'senin için buradayım başka bir şeyle ilgilenmiyorum' duygusunu hissettirmeleridir.

Çocukla kaliteli zaman geçirmek için illa da yaratıcı fikirler aramaya da gerek yoktur. Çocukla yapılan sohbetler, çocuğun anlattıklarını dikkatle dinleme, basit oyunlar, birlikte bir şeyleri paylaşma örneğin birlikte yemek pişirme, rutin işleri birlikte yapmak da çocuk için kaliteli zaman geçirme yollarıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken çocuğuyla kaliteli bir iletişim geliştirmek isteyen anne babaların tüm dikkatlerini çocuklarına vermeleridir. Örneğin, oyun oyarmış gibi yapıp televizyon izlemek, dinliyormuş gibi yapıp telefon karışırmak, çocukla kaliteli zaman geçirmeyi sekteye uğratır. Aslolan çocuğunuza sadece senin için buradayım ve seninle birşeyler yapmaktan keyif alıyorum mesajını verebilmenizdir.

Sitene Ekle
Etiketler