YAŞAM 5.793 Görüntülenme 09.07.2018 15:25

Çocukla doğru iletişim kurmanın 10 altın kuralı nedir?

Çocuğumuzla nasıl iletişim kurmalıyız? Çocuğumuzla iletişim kurarken nelere dikkat etmeliyiz? Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çocukla doğru iletişim kurmak için öncelikle çocuğun gözlerinin içine bakarak ve onun boyuna inerek konuşmalıyız. Bu çocuğa kendini değerli hissettirecektir. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Bunun yanında ona sevgi dolu ve onu kabul eden bir tonda konuşmak önemlidir. Söylediklerine değer vermemiz açısından öyle hissettirmek açısından, onun dikkatle dinlemek çok önemlidir. Böylece daha çok hissettiklerini anlatabilme rahatlığı hissedecektir, düşüncelerinin önemli olduğunu hissedecektir. Çocuğunuzun sizin ne söylediklerine saygı duymakta çok önemlidir. Örneğin çocuk size kedi uçuyor dediği zaman kediler uçar mı diye cevap vermektense öylemi, nerde gördün, ne renkti gibi ne anlattığını anlamak ve sözlerine değer verdiğinizi ona saygı duyduğunuzu hissettirmek çok önemlidir. Sınırlarınızın belli olması önemlidir. Çocuğunuza dürüst olmak çok önemlidir. Örneğin akşam oldu ve parktan eve gitmeniz gerekiyorsa oğlum bekçiler bizi kovalar, köpekler bizi ısırır gibi doğru olmayan şeyler söyleyerek hayal kırıklığına uğratmamak önemlidir. Çünkü bu durumların öyle olmadığını bir zaman sonra öğrenecektir. Her zaman dürüst olmak ve ona uygun şekilde artık akşam oldu, evet gitmemiz gerekiyor, yemek zamanı oldu gibi daha doğru açıklamalarda bulunup dürüst olmak önemlidir. Çocuğa örneğin bağırmak yok dediğimiz zaman ertesi gün bizde bağırmıyor olmalıyız. Söylediklerimizle yaptıklarımız çok önemlidir. Bunun yanında çocuğa verdiğimiz sözleri tutmalıyız. Örneğin sevdiği bir oyuncağı almaya söz verdiyseniz, ertesi gün o unutsa bile sözünüzü yerine getirmeli ve aranızdaki güven bağını sürdürmelisiniz. Engelleyici değil destekleyici bir tavırda olmak önemlidir. Çocuk için uygun koşulları önceden hazırlayabiliriz böylece engellemek zorunda kalmayız. Bunun yanında birşey yapmak istediğinde düşersin, yapamazsın, dur tehlikeli gibi engellemeler yerine ona uygun şartlarda mümkün olduğunca gerçekleştirmesini desteklemeye çalışmalısınız. Bunun içinde siz her zaman tetikte ve bir durum olursa onu destekleyecek şekilde hazır bulunmalısınız.

Sitene Ekle