YAŞAM 2.261 Görüntülenme 06.11.2018 16:08

Çocuk yetiştirmeyle ilgili en yaygın yaklaşımlar nelerdir?

Çocuk yetiştirme ile ilgili yaygın yaklaşımlardan bir tanesi çocuk eksenli yaklaşımın olduğunu vurgulayan Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çocuk yetiştirmeyle ilgili en yaygın yaklaşımlar nelerdir? Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çocuk dünyaya kendi kararları ile gelir. Kendi benliği ile gelir. Biz onun yeteneklerini keşfedip yolunu açmak için çalışırız.

Bir diğer yöntem ise aile eksenli yaklaşımdır. Çocuk bizim istediğimiz şekle girmeli ve bizim istediğimiz düzende yaşamalı diye çabalanır. Bu düzende belli kurallar olmalıdır. Çocuğun aileye ayak uydurması sağlanmalıdır.

Dolayısı ile ruhsal gelişimi geri planda kalabiliyor.  Çocuğun gelişimini desteklemek üzere ona yardımcı olunan yolu seçtiğimizde ise  çocuğa uygun ve kendisini geliştirmek üzere tasarlanmış bir ortamda çocuğun özgür olmasını destekleriz. Bu durumdada biz gözlemci ve kolaylaştırıcı oluruz. Çocuğun ilgilerini, yeteneklerini keşfetmeye çalışırız. Ve onun kendi hızında öğrenerek yolunu açmasında destek oluruz.

Sitene Ekle