YAŞAM 6.046 Görüntülenme 04.12.2018 09:21

Çocuk yetiştirirken ilk 6 yıl neden çok önemlidir?

Çocuk yetiştirirken ilk 6 yıl nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çünkü ilk altı yıl çocukların hayatla ilgili genel doğruları hiç yargılamadan, doğru yada değil ayırt edemeden kaydettikleri bir dönemdir. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Eğer üzerine sonradan çalışılmazsa tüm hayatları boyunca ne yazık ki, bu kaydettiklerini tekrar tekrar gerçekleştirmek üzere yaşamlarını sürdürebilecekleri bir dönemdir. Dolayısı ile bu dönemde çocuklarla çok dikkatli konuşmak önemlidir. Çocuğun bilinç altına neler kaydettiğimize çok dikkat etmeliyiz. Örneğin çok güzel yapmışsın ama eksik olmuş gibi çocuğa eleştiren bir tonda konuştuğunuz zaman, çocuk bu kısımda beynin özelliği olarak negatifi pozitiften daha önce algıladığı için güzel yapmışsın kısmını değilde eksik yaptığı kısmını kaydedecektir.Ve sonrasında yaşamı boyunca başarısızlık, yetersizlik gibi olumsuz duyguları hissedebilir. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir bu süreçte.

Sitene Ekle