SAĞLIK 10.538 Görüntülenme 12.10.2018 15:35

Çocuk tuvalete nasıl alıştırılır?

Çocuk tuvalete nasıl alıştırılır? www.elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile tüm bu soruları yanıtladı.

Çocuk tuvalete nasıl alıştırılır? www.elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile tüm bu soruları yanıtladı.

"Çocuğunuza tuvalet alışkanlığı kazandırma yaşının geldiğine inanıyorsanız artık bezleri çıkarma vakti gelmiş demektir.

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmanın ilk kuralı bezlerin çıkarılmasıdır. Çocuk bezleri çocuklar altlarını ıslatsa bile kuru kalan bir teknolojiye sahipler. Islaklık hissetmeyen çocuklar için her hangi bir rahatsızlık da olmuyor. Bu nedenle tuvalet eğitimine başlarken çocukların altlarını ıslattıklarında kendilerini rahatsız hissedecekleri ortamın yaratılması şart.

Bez yerine iç çamaşırı giydirilen çocuk altını ıslattığında yaşadığı rahatsızlıktan kurtulmak isteyecektir. Bu istek tuvalet alışkanlığının ilk adımıdır. Çamaşırını ıslattıkça rahatsız olan çocuk bir süre sonra sürekli altını ıslatıp üstünün değiştirilmesi yerine altını hiç ıslatmamayı ve tuvaleti kullanmayı da öğrenecektir.

Sadece çocuğun tuvaletinin geldiğini söylemesi beklenmemelidir. Bu süreçte çocuğun davranışlarının izlenmesi de alışkanlıkların kazandırılması için önemlidir. Belirli aralıklarla çocuk tuvaleti kullanması konusunda teşvik edilmelidir. Süreci kolaylaştıran bir diğer adımda da tuvalet alışkanlığı kazandırmaya gündüz saatlerinde büyük tuvalet saatleriyle başlanmasıdır. Çocuklarda kaka yapma ihtiyacı daha kolay fark edilebileceğinden çocuk her ihtiyacı geldiğinde tuvalete götürülürse tuvaleti kullanma alışkanlığı gelişecektir. Bu alışkanlık idrar tutma sürecini de olumlu etkileyecektir. Ancak kaka yapmak bazı çocuklar için korku nedeni olabilir. Bu ihtimal unutulmamalı ve çocuklar eğer istemiyorlarsa kakaları gösterilmemelidir.

Tuvaletlerin boşluğu, klozetlerin yüksek oluşu ve sifon sesleri de çocuklar için birer endişe kaynağı olabilir. Yetişkin tuvaleti kullanmaktan hoşlanmayan çocuklar için oturaklar tercih edilerek bu sorun da aşılabilir. Aynı şekilde çocuklar sifon sesi konusunda da eğitilmeliler. Anne ve babaların bu süreçte sakin kalmaları da başarıyı getiren önemli bir adımdır. Çocukların bu sürede altlarını ıslatacakları kabul edilmeli ve onlara güven verici yaklaşılmalıdır.

Çocuklar tuvalete alışsın diye uzun süreler klozette oturtulmamalı, çocuk alışma göstermiyorsa eğitim bir süre ertelenmelidir.

Sitene Ekle