SAĞLIK 8.493 Görüntülenme 30.10.2018 17:11

Çocuk parmak emiyorsa ne yapılabilir?

Çocuk parmak emiyorsa ne yapılabilir? Çocuğun parmak emmesi kınanmalıdır mı? Uzman Pedagog Didem Küt cevapla.tv'ye anlattı.

Çocuk parmak emiyorsa ne yapılabilir? Çocuğun parmak emmesi kınanmalıdır mı? Uzman Pedagog Didem Küt cevapla.tv'ye anlattı.

Parmak emmek, çocuğun yaşamının ilk aylarından itibaren görülebilen bir davranıştır. Bebeklerin veya çocukların rahatlamaya yönelik yaptığı bu davranış zaman içerisinde annenin olmadığı ve çocukların kendilerini sıkıntılı  hissettiği her durumda karşımıza çıkabilir.

Bebeklerin her ağlamasını ve rahatsızlık hissettikleri durumları emzirerek geçirmeye çalışmak zaman içerisinde kurulan bağın bağımlılığa dönüşmesini sağlamaktadır. Oysa onlarla iletişim kurmanın ve kendilerini  rahatlat hissetmelerini sağlamanın birçok şekli bulunmaktadır.

Anne göğüsünün yerini tutan parmağı emmekten vazgeçmek, ilerleyen dönemlerde pek de kolay olmamaktadır. Bebekle kurulan ilişkinin duygusal kalitesi, ihtiyaçlarının doğru anlaşılması ve zamanında karşılanması bu ilişkiyi güçlendirecektir.

Sitene Ekle