YAŞAM 2.817 Görüntülenme 19.09.2018 09:22

Çocuğunuzun gelişim özelliklerini bilmek neden önemlidir?

Çocuğumuzun yaşamının ilk altı yılı özellikle hayatta en hızlı değişim gösterdiğimiz dönemdir. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çocuğumuzun gelişim özelliklerini önceden bilirsek kolaylıkla ve rahatlıkla çocuğa nasıl davranacağımızı biliyoruz. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çocuğun gelişim özelliklerini bilmek çok önemlidir. Çünkü yaşamın ilk altı yılı özellikle hayatta en hızlı değişim gösterdiğimiz dönemdir. Çocuktan neler görebileceğimizi, neler bekleyebileceğimizi biliyoruz. Buda anne babaya kolaylık, rahatlık ve aslında anne babalığını keyifle yaşamayı sunabiliyor. Örneğin çocuk iki yaşında kendi iradesini test edebilmek için mi ağlama krizine giriyor yoksa gerçekten bir ihtiyaç duyduğu için mi bunu ayırabilmeniz çok önemlidir. Çünkü iki durumda çok farklı yaklaşmak gereklidir.

Gerçekten ihtiyaç duyuyorsa hemen karşılamanız gerekir. Diğerinde iste ağlaması geçene kadar ona cevap vermeyeceğinizi önceden söyleyip beklemeniz gerekir. İhtiyacı varken eğer farkında olmayarak karşılamazsanız ne yazık ki çocuk duygusal anlamda size karşı olumsuz duygular hissedebilir. Böyle durumlara hiç girmemek için önceden çocuğun gelişim özelliklerini bilirsek anne ve baba veya yetiştirici rahat edecektir.

Sitene Ekle