YAŞAM 3.479 Görüntülenme 07.11.2018 16:00

Çocuğuma kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırabillirim?

Çocuklara kitap okuma alışkanlığını öncelikle iyi bir model olarak kazandırabiliriz. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığını öncelikle iyi bir model olarak kazandırabiliriz. Bizi kitap okurken görmesi onun zihninde yer etmesi ve bunun daha yapılabilir bir aktivite olarak görmesi açısından önemini vurgulayan Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Bunun yanında çocuğa sunduğumuz kitapların ilgisini çekecek kitaplar olması önemli, şöyleki on iki yaşından önce çocuklar soyut düşünemezler dolayısıyla onlar için seçtiğiniz kitaplar daha çok somut konulardan zaman zaman gerçek fotoğrafların olduğu kitaplar olmalı dolayısıyla çocuk somutlaştırabildiği gerçek birebir örneklerinin rastlayabildiği hikayeleri kitapta gördüğü zaman çok daha ilgili çekecek hale gelir ve tekrar tekrar okumak isteyebilir.

Burada dikkatli olmak gereken çocuk bir hayvanı görsün sonra onunla ilgili birşey sunun bir kitapla çünkü kitabın içinde bir civciv ile bir at aynı fotoğrafta yan yana olabiliyor bu çocukların ne yazık ki gerçek boyutlandırma gibi kafasında eşleştirmesini zorlaştırabilir. O yüzden önce görsün ördek, civciv ve benzeri sonra onlarla ilgili onların fotoğraflarının olduğu bir hikaye olursa çok daha ilgi duyacaktır o kitaba ve tekrar tekrar okumak isteyecektir.

Bunların yanında somut dönemde oldukları için özellikle on iki yaş civarından önce mikrop bakteri ve benzeri gibi kafasında canlandıramadığı canlıları anlatan kitapları seçmemek daha uygun olacaktır.

Çünkü bunlar ne yazık ki çocuklarda birde sunarken mikroplar hasta eder  ve benzeri şekilde sunarken korku unsuru olabilir, canavarlar çıkacak diye uyuyamıyorlar örneğin, bu yüzden bu konuda dikkatli olmak mümkünse on iki yaşından önce bu tarz kitapları sunmamak daha iyi olacaktır.

Sitene Ekle