AİLE 21.515 Görüntülenme 28.10.2017 14:00

Çocuğum her şeyi ağlayarak istiyor, ne yapabilirim?

Çocuğum her şeyi ağlayarak istiyor, ne yapabilirim? www.elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile bu sorunun yanıtını verdi.

Çocuğum her şeyi ağlayarak istiyor, ne yapabilirim?  www.elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile bu sorunun yanıtını verdi.

Çocuğunuz sürekli ağlıyorsa ve isteklerini ağlayarak yaptırmak istiyorsa öncelikle yalnız olmadığınızı bilin ve rahatlayın. Çocuklarımız bizlerle ilk iletişimlerini ağlayarak kurarlar ve bunu doğdukları andan itibaren çok da iyi başarırlar.

Tabi ki çocuklarımızın yaşları ilerleyip, sözlü iletişim kurabilir çağa geldiklerinde onların ağlamak yerine konuşarak ve dinleyerek iletişim kurmalarını bekleriz. Ancak her çocuk bu alışkanlığı hızlıca kazanamayabilir.

Öncelikle çocuğunuzu sözlü iletişime geçmesi konusunda teşvik etmeniz gerekmektedir. Bunu yapmanın yolu da çocuğunuzla doğru ve kaliteli bir iletişim kurmanızdan geçer. Örneğin, onunla sohbet etmeniz, onun size anlatmaya çalıştıklarını dikkatlice dinlemeniz, onun sizinle daha fazla sözlü iletişime geçme isteğini arttıracaktır.

Bu iletişime geçme hali için kriz anlarını beklemeyin. Gün içinde çocuğun bakımında görev alan herkes çocukla sağlıklı ve doğru şekilde sözlü ve kaliteli iletişim kurar hale gelmelidir.

İstediklerini anlatamayan veya anlattıkları dinlenmeyen çocuklar ağlayarak dikkatleri üzerlerine çektiklerinin farkındadır ve bu durumu ihtiyaç duydukları her an kullanabilirler. Aynı şekilde kriz hali yaşadığınızda çocuğunuza sakin ve güven verici bir tavırla ve mutlaka çocuğunuzun 'göz hizasına' inerek konuşmanız gerekir. Ona 'Ağladığın zaman ne istediğini anlayamıyorum. Biraz sakinleşip bana ne istediğini anlatabilirsen sana yardımcı olabilirim' diyerek gerginlik düzeyini düşürebilirsininiz.

İlk denemelerde başarılı olamayabilirsiniz. Bu durumda çocuğunuza fiziken yakın durun ama onunla bir süre iletişimi kesin. Sakinleşmesi için zaman tanıyın. Telkinde bulunmayın. Sakinleştiğini düşündüğünüz an 'Konuşmak ister misin?' diye yeni bir kapı açın.

Bunların dışında 3 yaş ve sonrası dönemde çocuklar kendi 'özel alanları'nı keşfetmeye başlarlar. Çocukların özel alanlarında kendi isteklerine göre kararlar vermek istemesi son derece sağlıklı bir gelişim göstergesidir. Örneğin kıyafet seçimi, yemek tercihi gibi alanlarda çocuğun fikrinin alınması krizi başından önleyecektir. Ağlayarak istediğini yaptırma davranışı değiştirmek istiyorsanız mutlaka sabırlı davranmanız gerektiğini unutmayın. Komşular rahatsız olur, sokakta rezil oluyoruz gibi kaygılarla çocuğunuzun ağlamayı bırakması için ona istediğini vermeyin. Bu sorunu o an için çözsede uzun vadede kronik hale gelmesine neden olur.

Son olarak da gerçekten çocuğunuza hayır demek zorunda olduğunuz anlarda onun isteklerini reddedin. Örneğin, sarı toka takmak isteyen çocuğunuza sırf siz istiyorsunuz diye yada kıyafetinin rengine daha uygun değil diye mor toka takmak konusunda ısrar etmeyin.

Sitene Ekle