HUKUK 5.158 Görüntülenme 27.09.2018 13:23

Cinsel taciz suçunun ağırlaştırılmış cezası var mıdır?

Cinsel taciz cezası nedir? Cinsel taciz suçunun cezası var mıdır? Cinsel taciz suçu örnek yargıtay kararları nelerdir zaman aşımına uğrayabilir mi? Avukat İlknur Türker anlattı.

Cinsel taciz suçunun cezası ne kadar, cinsel taciz davası nasıl açılır, cinsel taciz suçu kanıtlanabilir mi, cinsel tazic suçu zaman aşımına uğrayabilir mi... Tüm bu soruların cevabını Avukat İlknur Türker anlatıyor..

Cinsel taciz, fiziksel temas olmaksızın cinsel saldırı gerçekleşmesi anlamını taşır. Laf atmak, sarkıntılık etmek, cep telefonu üzerinden mesajla taciz etmek, telefonla arayıp taciz etmek, uygunsuz mail yollamak, cinsel bölgeyi açıp göstermek yada cinselliğe dair herhangi bir uygunsuz davranışda bulunmak cinsel taciz suçu içerisinde incelenir.

İlknur Türker diyor ki: ‘Bir kimseye cinsel temas olmaksızın saldırıda bulunan kişiye 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası uygulanır. Ancak hiyerarşik bir yapı söz konusuysa bu hiyerarşik yapının verdiği nüfusu kullanmak suretiyle bir cinsel taciz suçu işlendiyse ve ya aynı iş yerinde çalışmanın verdiği kolaylıklardan yararlanmak suretiyle bu suç işlendiyse kişinin bu cezası ağırlaştırılacaktır.’

Sitene Ekle