SAĞLIK 4.286 Görüntülenme 13.09.2018 10:10

Burun ameliyatlarından sonra çökme olur mu?

Burun ameliyatlarından sonra çökme olur mu? KBB ve Yüz Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu cevapla.tv'ye anlattı.

Burun ameliyatlarından sonra çökme olur mu? KBB ve Yüz Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu cevapla.tv'ye anlattı.

Burun ameliyatından sonra oluşan çökmeler tabiki istenmeyen sonuçlardan bir tanesidir. Ameliyattan sonra çökme olmaz demek ne yazık ki çokta gerçekçi bir şey değil. Bunun sebebi cildinizdeki milimetrik düzensizliklerle de oluşabileceğini ya da burun kıkırdağının tamamen tahrip olduğu durumu ikisinden ayırt etmek gerekir.

Çok tecrübeli bir hekim zor bir anatomi ile karşı karşıya kaldığında bunun üstesinden kolaylıkla gelebilir yani tamamen tecrübe meselesidir. Dolayısıyla hekimin tecrübesi bir burunun uzun vadeli başarısı için çok önemlidir. Ameliyat sonrasında yaşanan kanamalar, enfeksiyonlar, apseler ya da burnunuza alacağınız darbeler ne yazık ki yeni oluşacak iskeletin gelişmesine engel olabilir.

Bu sebeple çökmeler oluşabilir. Ancak normal bir şekilde planlanmış, tecrübeli hekimler tarafından yapılmış bir burun ameliyatı sonrasında çökme olmaması gerekir.