SAĞLIK 4.576 Görüntülenme 12.07.2018 18:00

Bir günde sabit diş mümkün mü?

Bir günde sabit diş mümkün mü? Diş Hekimi Zafer Kazak cevapla.tv'ye anlattı.

Bir günde sabit diş mümkün mü? Diş Hekimi Zafer Kazak cevapla.tv'ye anlattı.

“Fast&Fixed yöntemi ile hiç dişiniz olmasa da, ya da mevcut dişleriniz çekilecek olsa da dişlerinizin çekildiği günde İmplantlar yapılıp, aynı gün (Geçici) Sabit Dişleriniz olabilir.”

Fast&Fixed Tekniği tam olarak nedir?

Arka bölgelerde kemik eksikliği olan durumlarda Fast&Fixed tekniği ile açısal implantlar kullanılarak ileri cerrahilere gerek kalmadan sabit protezler yapmak mümkündür. Bu teknik ile dişler çekildiği gün implantların yapılması, dişsiz hastalarda ise implantların yapılıp aynı gün sabit protez yapılması mümkündür. Birkaç saat içerisinde klinikten, implantla desteklenmiş sabit köprüleriyle ayrılan hastaya büyük rahatlık sağlar.

Fast & Fixed yöntemi ile 1 Günde Sabit Diş nasıl uygulanabilir?

Üst çeneye 6 implant, alt çeneye 4-6 implant yerleştirilir, uzun süreli geçici sabit köprü implantlar üzerine aynı gün içerisinde vidalanır. Minimum alt çenede 5 hafta, üst çenede 10 hafta sonra, daimi sabit protez ile uzun süreli geçici vidalı köprü protez yer değiştirecektir.

Fast & Fixed yönteminin avantajları nelerdir?

Pek çok vakada ileri cerrahiye gerek kalmadan pratik bir şekilde implant ve protez yapılabilmesi, bu sayede zaman kazanılması ve maliyetin azaltılması (İleri cerrahi işlemleri ekstra maliyet oluşturur), aynı gün içerisinde hastaya kullanabileceği geçici sabit protez yapılabilmesi ve böylece kişinin sosyal aktivitelerinden eksik kalmamasının sağlanması bu yöntemin en önemli avantajlarındandır.

Hangi şartlarda Fast & Fixed yöntemi ile 1 Günde Sabit Diş uygulanabilir?

Tam dişsiz çenelerde küçük azı dişleri bölgesinde yeterli kemik miktarı ve yoğunluğu varsa, dişler çekilecek ise çekim soketlerinde iyi bir temizleme işlemi yapılabilecek imkanlar (örneğin lazer) varsa, çekimler öncesi ağız hijyeni iyi bir seviyeye getirilmiş ise, hekim bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeye sahipse ve hemen yapılacak geçici sabit protezi yapabilecek bilgi ve donanımda laboratuvar imkanı varsa her hekim tarafından uygulanabilir."

Sitene Ekle
Etiketler