SAĞLIK 5 Görüntülenme 28.01.2019 15:35

Belli bir spor dalına olan yatkınlığımız genlerimizde mi saklı?

Belli bir spor dalına olan yatkınlığımız genlerimizde mi saklı? Genler spordaki kariyerimizi belirler mi? Belirli genler, kişilerin kas yapıları ile ilgili bilgi edinmemize yardımcı olurlar.

Belli bir spor dalına olan yatkınlığımız genlerimizde mi saklı? Genler spordaki kariyerimizi belirler mi?sorusunun cevabını Moleküler Biyolog Merve Kinin cevaplatv'ye açıkladı.

Belirli genler, kişilerin kas yapıları ile ilgili bilgi edinmemize yardımcı olurlar. Kaslar hızlı kasılan ve yavaş kasılan kaslar olmak üzere ikiye ayrılır. Hızlı kasılan kaslar kısa süre kasılabilmelerine rağmen çok büyük bir güçle kasılırlar ve kısa mesafe sporlarında bu kas yapısına sahip kişilerin avantajlı olduğu görülmektedir.

Bu spor dalları kısa mesafe koşu, kısa mesafe yüzme, uzun atlama, ağırlık kaldırma gibi sporlardır. Yavaş kasılan kaslar ise uzun süre kasılabilir olmalarına rağmen hızlı kasılan kaslar kadar güçlü kasılamazlar. Bu kas tipi yoğun olan kişiler maraton koşuları, uzun mesafe yüzme, uzun mesafe kayak, uzun mesafe bisiklet gibi sporlarda daha başarılı olurlar.

Bununla beraber esneklik faktörü de göz önünde bulundurulduğu zaman kişilerin belirli sporlara diğerlerinden daha yatkın olduğu sonucu ortaya çıkar ve kişilerin bu spor dallarına yönelmeleri başarılarının artmasına olanak sağlar.

Sitene Ekle
Etiketler