SAĞLIK 135 Görüntülenme 08.12.2018 13:00

Bebeklikte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nasıl görülür?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu doğuştan gelen bir bozukluk olduğu için bu çocuklar doğumdan itibaren, hatta anne karnındayken bazı belirtiler göstermektedir. Psikolog Hazal Akoğlu cevapla.tv'ye anlattı.

Psikolog Hazal Akoğlu, çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu doğuştan gelen bir bozukluk olduğu için bu çocuklar doğumdan itibaren, hatta anne karnındayken bazı belirtiler göstermektedir. Bu tanıyı alan çocukların anneleri genelde “daha karnımdayken bile çok hareket ederdi” gibi tanımlamalarda bulunur. Bu dönemde sıklıkla gözlemlenen belirtiler: huzursuzluk, gerginlik, kolay ağlama/zor sakinleşme, aşırı hareketli olma, dış uyaranlara aşırı tepki verme, uyku sorunlarıdır. Ancak bu belirtiler bebeklerin çoğu tarafından ortaya çıkarılmaktadır, bu nedenle bebeklik dönemindeki bu belirtiler çocuk hekimi tarafından ayrıntılı biçimde değerlendirilmesinde fayda olduğu düşünülmektedir.

Sitene Ekle