YAŞAM 3.674 Görüntülenme 23.11.2018 10:00

Bebek ve çocukların uyku sorunlarının sebepleri nelerdir?

"Maalesef çocuklardaki uyku problemlerinin özü ailerin tutum ve davranışlarıdır." açıklamasını yapan Bebek ve Uyku Danışmanı Sinem Gerger Akınal cevapla.tv'ye anlattı.

"Bebek ve çocuklardaki uyku sorunlarının asıl sebebi aslında ailelerdir. Çünkü maalesef Türkiye %85 oranında 0-5 yaş çağında bağımlılıkla uyutuluyor." diyen Bebek ve Uyku Danışmanı Sinem Gerger Akınal cevapla.tv'ye bebek ve çocukların uyku sorunlarını anlattı.

Bunlar emzirerek, sallanarak, beraber yatarak, annenin saçı ile oynama, babanın elini tutarak devamlı temas halinde uyuma aslında bu bağımlılıkları bir şekilde Anne ve Babalar çocuklara öğretiyorlar.Çocuklar doğumdan itibaren doğru uyku alışkanlığı kazanabilirler ama bizlerin yaptığı yanlış yönlendirmeler sonucunda maalesef bir yaşına iki yaşına yada daha büyük yaşlardaki çocuklarda bağımlılıklar ortaya çıkabiliyor.Yeni doğan bir bebeği beyaz bir sayfa olarak düşünün aslında yatağına koyup uyumayı doğru adımlarla öğretirsek bir sorun olmaz.

Çocuğunuzda gaz, reflü gibi rahatsızlıkla karşılaşabilirsiniz ama bunları çözmek için çocuğunuzu sallarsanız eğer çocuğu pusete koyup dışarı çıkartayım devamlı orada uyutmaya alıştırırsanız kısa vadeli çözümler için uzun vadede bağımlılıklar yapmış oluyorsunuz.

Aslında maalesef çocuklardaki uyku problemlerinin özü ailerin tutum ve davranışlarıdır. Eğer bebeğinizin biyolojik bir sıkıntısı yoksa uykuyu engelleyen alerjik sorunlar olabiliyor yada az önce bahsettiğimiz gaz, reflü gibi sebepler olabiliyor. Eğer biyolojik bir sebebi yoksa çocuğunuzun çok rahat bir şekilde kendi kendine uyuyabilecektir.

Sitene Ekle