SAĞLIK 4.901 Görüntülenme 25.09.2018 10:38

Bebek sütten nasıl kesilir?

Bebek sütten nasıl kesilir? Anne, çocuğu kaç aylıkken emzirmeyi bırakmalı? Çocuk terapisti ve aile danışmanı Hatice Kübra Tongar, cevapla.tv'nin sorusuna bakın ne yanıt verdi?

Bebek sütten nasıl kesilir? Anne, çocuğu kaç aylıkken emzirmeyi bırakmalı? Çocuk terapisti ve aile danışmanı Hatice Kübra Tongar, cevapla.tv'nin sorusuna bakın ne yanıt verdi?

Bebeğin sütten kesim sürecinde öncelikle annenin bu sürece hazır olması gerekir. Genelde bebeklerin ayrılamadığı düşündüğümüz noktalarda anneler de emzirme sürecini bırakmak istemiyor duygu durumunda olabilirler. Bu bağlamda önce anne kendini hazır hissetmeli çocuğunun iyiliği için olduğunu bilmelidir. İki yıldır çocuğun sağlıklı ve doğal beslendiği süreç 24. aya yaklaşırken anne yavaş yavaş emzirme saatlerini azaltmaya başlar. Önce gündüz eğitimi başlamalıdır. Gece aynı şekilde sistemimiz devam ederken gündüz çocuğumuza saat başı süt veriyorsak, ilk hafta iki saate bir, sona üç saatte bir gibi azaltarak, çocuğumuza da bu saat aralıklarında, "şu an henüz süt dolmadı, biraz beklemen gerekiyor, bak şu saate gelince sana süt vereceğim" diyere ve saati de göstererek, çocuğumuza anlatmamız gerekir. Gündüz eğitimi bittikten sonra geceye geçmeliyiz. Yalnız eğitim süreçlerinde sürecin kolaylaştırılması için biberon ya da emzik kullanılması doğru değildir. Çocuk evet anne memesi yerine emziği koyabilir, ama sonra bundan kurtarmak için bir süreç gerekir. O yüzden bunlara hiç tevessül etmeden, normal bir bardak alışkanlığı kazandırarak, çocuğumuzun bu süreci tecriden atlatmasına yardımcı olmalıyız.

Sitene Ekle