YAŞAM 10.300 Görüntülenme 01.01.2018 11:00

Bebeğin anne baba yanında uyuması doğru mu ?

Çocuk terapisti ve aile danışmanı Hatice Kübra Tongar, Bebeğin anne baba yanında uyuması doğru mu? sorusunu cevapla.tv izleyicilerine yanıtladı.

Çocuk terapisti ve aile danışmanı Hatice Kübra Tongar, Bebeğin anne baba yanında uyuması doğru mu? Bebek ne zamana kadar anne ve babayla uyuyabilir? gibi soruları cevapla.tv izleyicileri için yanıtladı:

''Bebekler ilk bir yıl muhakkak anne ve babasının yanında yatmalıdır, bunun temel sebebi yetişkinlerde olan, stresle baş etme toleransının ilk bir yılında bebeklerde olmayışıdır. Bu ne demek, strese girdiğimizde, korktuğumuzda, kötü hissettiğimizde kendimizi teskin edebilecek bir beceriye sahibiz hayatın ilk yılında insanlarda bu beceri yok ve bebek için yeni geldiği dünyada her şey bilinmez ve her şey bir stres alanı aslında haraket eden bir perdeden yüzüne değen bir rüzgara kadar bir bebeği korkutabilir, endişelendirebilir bu yüzden gözünü açtığı her an annesini yanında görebilmesi güvenli bağlanmanında zeminini oluşturur. Bir yıldan sonra adım adım tedrican odasının ayrılması bebek için daha sağlıklı olacaktır. '' 

Sitene Ekle