ÖZEL RÖPORTAJ 5.276 Görüntülenme 02.04.2017 11:30

Başkanlık sisteminin avantajları nelerdir?

Strateji ve İstihbarat Uzmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu referandum sürecinde merak edilen Diğer modellere göre başkanlık sisteminin avantajları neler? sorusuna yanıt verdi.

Strateji ve İstihbarat Uzmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu referandum sürecinde merak edilen Rejim mi değişiyor? Sistem mi geliyor? Ülkemiz nasıl daha iyi yönetilecek? sorularına yanıt verdi.

Türk Tipi Cumhurbaşkanlığı kitabının da yazarı olan Gergerlioğlu, "Bu sorulara cevap vermek için öncelikle milletimizin siyasal kültürüne bakmalıyız" diyor ve devam ediyor:

"Son kurduğumuz Osmanlı Devleti'nin ilk on padişahı dünyanın en önde gelen mareşalleridir ve hemen hepsi güçlü liderliği temsil eder. Bizim medeniyetimizde, ülkelerin ne kadar medeni olduklarını adalete verdikleri kıymetle ölçeriz. Bugüne kadar kurduğumuz devletlerde de en temel mesele adalettir. İşte adaleti tevzi etmenin, Kızıl Elma’ya yürümenin en temel koşulu önce evin içini düzene sokmak, sistemli ve her açıdan organize bir toplum meydana getirmektir. Bu açıdan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bu temel düşüncenin yönetim sistemi ve vücut bulmuş hali olacaktır. Yani yapılmak istenen şey kurumsal vesayetten halkın iktidarına zemin hazırlayan bir sistem oluşturma çabasıdır."

Sitene Ekle