SPOR 2.704 Görüntülenme 23.10.2018 09:21

Basen eritme yöntemleri nelerdir?

Basenler, kilo verip vücudunuz şekle sokarken genellikle en çok zorlanılan bölgelerdir. Peki basen eritme yöntemleri nelerdir? Antrenör - Eğitmen Selenay Atabaş Güven cevapla.tv'ye anlattı.

Cevapla TV Uzmanı Antrenör - Eğitmen Selenay Atabaş Güven cevapla.tv'ye anlattı.

Evde yapacağınız basen eritme haraketlerinden bir taneside shoulder bridge haraketidir. Aslında omurga sağlını koruyarak yaptığımız bir kalça haraketi genelde omurgayı mobilize etmek için kullanıyoruz ama çok güzelde bir kalça haraketidir.

Eller yanda bütün omurga mata yapışık omuzlar serbest boyunu kapatmıyoruz tilt yaparak pelvis kemiklerimi içeriye doğru çevirerek en yukarıya top noktaya kadar çıktım tüm omurga mobilize oldu kalçayı sıktım tekrar yavaş yavaş omurgayı sanki çıt çıt karşılıkları varmış gibi yerine yerleştiriyoruz ve tekrar açtım bir daha kaldırdık bıraktık.

Tek bacağı doksan dereceye kaldırarak yapabiliriz varyasyonları mevcut tilt yaptım yukarıya kalktım bacak doksan derecede bu biraz daha zordur çift bacak yerdeki egzersize on beş tekrar üç antrenman boyunca yaparak alıştıktan sonra tek bacak tek bacak sağ sol on beşerli setlerde yapabilirsiniz.Yine bir thera band yardımı ile basen egzersizlerimize bir örnek daha gösterebiliriz iki ayağada thera bandı taktık parmak uçlarını flex yaptık yani kendimize doğru cektik parmak uçlarımızı elimizle ön taraftan destek aldık başımız istediğimiz gibi kalabilir kolu ileri uzatıp üzerinede yatabiliriz.

Pelvis kemiklerini içeriye doğru çevirdik tek bacağımızı yukarıya doğru kaldırdık yavaşça indirdik tam indirmiyoruz hiç bir zaman kası boşaltmıyoruz kas gergin şekilde harakete devam etsin setimiz bittiğinde otuz saniye dinlenerek kasları rahatlatabiliriz bu egzersizimide yirmi tekrar ikişer setten yapabilirsiniz. Sağ bacak sol bacak eşit şekilde yapmaya dikkat etmeniz gerekir, bacak değiştirirken otuz saniye dinlenmeniz yeterli olacaktır.

Sitene Ekle
Etiketler