AİLE 26.755 Görüntülenme 26.10.2018 16:30

Başarıyı yükselten anne baba davranışları nelerdir?

Başarıyı yükselten anne baba davranışları nelerdir? elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile bu sorunun yanıtını verdi.

Başarıyı yükselten anne baba davranışları nelerdir? elmaelma.com anne ve çocuk yazarı Deniz Temur cevapla.tv aracılığı ile bu sorunun yanıtını verdi.

"Anne babaların çocuğun okul hayatına aşırı müdahalede bulunmakla, hiç ilgilenmemek arasında faydalı bir yerde dengeyi bulmaları gerekir. Unutmayın bir çocuğu en iyi anne-babası tanır ve bu durum öğretmenlerin işini kolaylaştırır.

Anne ve babaların öğretmenle doğru bir ilişki kurması öğrenci-öğretmen arasındaki ilişkinin kalitesini yükseltir. Bu nedenle öğretmenlerle konuşmaktan çekinmeyin. Bu görüşmeler için ille de bir sorun yaşanmasını da beklemeyin. Öğretmenlerin de velilerle kaliteli bir iletişim kurmaya ihtiyacı olduğunu hatırlayın. Doğru şekilde konumlanmış bir öğretmen-veli ilişkisi çocuğunuzu sandığınız gibi utandırmaz, onun kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur.

Bunun dışında, okul eğitimi öğrenmenin tek yolu değildir. Öğrenme okul dışında da sosyal, fiziksel, duygusal sayısız başka biçimle gerçekleşir. Bu nedenle okulu ve okul başarısını hayatınızın merkezine koymayın. Çocuğunuzun okul dışında geçirdiği zamanı 'ders çalışma fırsatı' gibi görmeyin. Elbette çalışma disiplini şart ancak çocukların okul dışında ödev ve ders çalışmadan uzak farklı aktivitelere ihtiyacı olduğunu unutmayın ve onu teşvik edin.

Derslerini olumsuz etkiler diye mesela futbol oynamasına, bir müzik kursuna katılmasına engel olmayın. Hayatı bir bütün olarak organize etmesini öğretin okul sorumluluklarını yerine getirirken hobileri de olmasına izin verin.

Tembellik de bir haktır. Çocukların da yavaşlamaya ihtiyacı vardır. Hiç bir şey yapmadan öylece yatmak istediği bir günde ona ille de bir şeyler yaptırmaya çalışmayın. Tembellik yeniden başlamak için gerekli enerjiyi sağlar.

Okul sürecini bir meslekle, alınan notlarla ya da para kazanmayla eşleştirmeyin. Bir mesleği hedef göstermek yada alınan sınav notunun yüksekliğini önemsemek öğrenmeyi kısıtlar. Sonuca değil sürece odaklanın. 

Çocuğunuza öğrenmenin ve keşfetmeni önemli olduğunu öğretin. Dersleri önemli-önemsiz diye sınıflandırmayın. Matematik kadar resim dersinin de bir insanın gelişimi değerli olduğunu önce kendiniz kabul edin. Ve son olarak, çocuğunuzu başka çocuklarla veya kardeşleriyle kıyaslamayın. Her çocuğun ilgisi, becerisi ve kişiliğinin farklı olduğunu bir kenara not edin.

Sitene Ekle