YAŞAM 10.832 Görüntülenme 14.06.2018 12:00

Başarılı bir kariyerin ipuçları nelerdir?

İş yerinde başarılı olmak için ne yapmak gerekir? Başarıyı yönlendiren faktörler nelerdir? Kariyer koçu Ahmet Tamtekin anlattı.

Kariyer Koçu Ahmet Tamtekin, başarılı kariyerin ip uçlarını şu şekilde anlattı:

Ben koçluk yaparken hep çok şaşırıyorum. Benim koçluk verdiğim insanları her birinin ortaya çıkan farklı zenginlikleri, güçlü tarafları oluyor. Mesleğinizi seçerken de bu güçlü taraflarınızı öne çıkaran meslekleri seçmeniz lazım.

Yıllar evvel bana bir analiz yapmışlardı ve siz insanlara yardım etmekten inanılmaz keyif alıyorsunuz demişlerdi. O zamanlar ben bambaşka bir işte çalışıyordum ve bu analizi kabul etmemiştim. Yıllar sonra gördüm ki aslında benim yetkinliğim olduğu alanda çalıştığım zaman çok başarılı oluyorum.

Dolayısıyla, güçlü taraflarınızı öne çıkaran meslekleri seçmelisiniz. Bazen insan kendi güçlü taraflarını bilmek konusunda gerçekçi olamıyor. Bunun için dışarıdan gelen bir takım geri bildirimler var. Bu bildirimleri dinleyebilmek, alabilmek, sorular sorabilmek gerekir. Güçlü taraflarınızı bilirseniz, gelişim alanlarınızı bilirseniz mesleğinizi de ona göre seçersiniz.

Tabi meslek seçiminde ister istemez şansın da bir rolü olabiliyor ama siz devamlı kendinizin farkında olursanız, meslek seçimi konusunda doğru kararlar alırsınız.’

Sitene Ekle