EKONOMİ 24.262 Görüntülenme 09.11.2018 11:11

Bankadan kredi çekilip birikim yapılır mı?

'Bankadan kredi çekerek birikim yapılır mı?' diye sorduğumuz Özlem Denizmen net bir şekilde üç kez 'Hayır! Hayır! Hayır!' diyor.

“Bankadan kredi çekerek birikim yapılır mı?” diye sorduğumuz Özlem Denizmen net bir şekilde üç kez “Hayır! Hayır! Hayır!” diyor.

“Daha nasıl 'Hayır' diyeceğimi bilemiyorum” diye sözlerini sürdüren Denizmen şöyle anlatıyor kredi çekerek birikim yapılamaz demesinin gerekçesini:

“Bunu yapan çok kişi var. Cevabım hayır. Bunu yapan çok kişi var. Bankadan kredi aldım... Evet çok güzel. Bunu götürdüm bankadaki mevduat hesabıma yatırdım... Evet. Ve çok güçlü hissediyorum, Süpermen gibi. Neden? Çünkü artık bankada param var...

Olur mu böyle bir şey. O para için faiz ödüyorsunuz. Şöyle söyleyeyim. Siz birikim için bankadan kredi çektiğiniz zaman, kredi faizi ödüyorsunuz. Ne kadar diyelim, takribi yüzde 16-17 civarında faiz ödüyorsunuz. Aldığınız parayı mevduata koydunuz, size veriyorlar yüzde 10 faiz. Yüzde 7 ne olacak? Bunu cepten ödüyorsunuz. Ne için, iradenizi kiralamak için. İrade kiralanır mı? Hayır! İrade güçlendirilir. Demir gibi paslanan irade ışıldamaz. O yüzden biz irademizi güçlendirmek için bankadan kredi çekip bunu birikime koymayacağız. Ne yapacağız? Yavaş yavaş biriktirmeyi öğreneceğiz. Bu işi ya başaracağız ya başaracağız. Kredi çekip sakın birikime koymayın... Hayır! Hayır!”

Sitene Ekle