SAĞLIK 632 Görüntülenme 31.01.2019 10:25

Bana özel B vitamini desteği nasıl hesaplanır?

B grubu vitaminleri, vücudumuzda birçok olayda rol alır. Bana özel B vitamini desteği nasıl hesaplanır? B vitaminleri nedir ve hangi besinlerde bulunur? B vitamini eksikliği nelere yol açar?

Bana özel B vitamini desteği nasıl hesaplanır? B vitaminleri nedir ve hangi besinlerde bulunur? B vitamini eksikliği nelere yol açar?Nutrigenetik Uzmanı Diyetisyen Şule Arslan açıklamalarda bulundu

B grubu vitaminleri, vücudumuzda birçok olayda rol alır. Bizlerin, toplumda eksikliğini en çok gördüğümüz ve vücudumuz için çok önemli görevleri olan vitaminler ise B6, B9 ve B12 vitaminleridir. Bu B grubu vitaminleri özellikle kırmızı et, balık, tavuk, yumurta, süt, yoğurt gibi hayvansal gıdalarda ve ceviz gibi yağlı tohumlarda bol miktarda bulunmaktadır.

Bu üç vitamin özellikle öne çıkmaktadır çünkü eksiklikleri; kalp hastalıkları riskinden tutun çeşitli kanser risklerini arttırır. Hatta Alzheimer ve Parkinson hastalıkları gibi sinir sistemiyle ilişkili hastalıkların oluşumunda çeşitli roller aldıkları gösterilmiştir. Ayrıca yeni doğan sağlığı açısından önemi sebebiyle uzun zamandır gebe kadınlara B vitamini takviyeleri yapılmaktadır.

Bu vitaminlerin eksiklikleri, özellikle B9 ve B12 vitaminlerinin eksiklikleri, birbirini tetiklerler. Yani birinin eksikliğinde genellikle diğeri de eksilir. Böylece B grubu vitaminlerine olan gereksinimimizi tek tek ve kişiye özel olarak hesaplamak zor bir hal almaktadır.

Ancak biz, sizin yaşam tarzınızı ve kanınızda dolaşan B vitaminlerinin miktarını da göz önünde bulundurup bunları B vitamini metabolizmasında rol oynayan genlerinizin yavaş mı yoksa hızlı mı çalıştığına göre yorumluyoruz. Tüm bu verileri özel olarak geliştirdiğimiz algoritmamızla hesaplayıp size özel B vitamini miktarlarını buluyoruz. Eğer bu miktar diyetinizde sağlanamıyorsa, geren kadarını besin destekleri yoluyla size öneriyoruz.

Sitene Ekle
Etiketler