SAĞLIK 971 Görüntülenme 10.01.2019 10:32

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar nelerdir?

Kış aylarında hastalıkların en önemli sebeplerinden bir tanesi bağışıklık sisteminin güçsüz olmasıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar nelerdir? Nezle, soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlar da sık görülmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar nelerdir? Kış aylarında neler tüketilmesi gerekiyor? Diyetisyen Cansu Temel gluten hakkında merak edilenleri cevapla.tv için açıkladı

Vücudumuzun savunma mekanizması olarak tanımlananan bağışıklık sistemi vücudu zararlı mikroorganizmalara karşı savunarak hastalıkların önlenmesini sağlar. Özellikle kış günlerinde, değişen hava sıcaklıklarında ve mevsim geçişlerinde bağışıklık sistmemi düşebilir ve hastalıklara karşı vücut dirençsiz kalabilir. Bu durumun en önemli belirtileri halsizlik, yorgunluk, unutkanlık ve uyku hali şikayetlerinin sık yaşanmasıdır.

Nezle, soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlar da sık görülmektedir. Doğal besinlerden tüketerek vücut direnci arttırılabilir ve bağışılık sistemi güçlendirilebilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için özellikle antioksidan içeren besinler; A,C,E vitaminleri; çinko ve selenyum minerellerinin kaynakları tüketilmelidir.

A vitamini kaynağı; bal kabağı, pırasa, kabak, brokoli, pazı, havuç ve yumurta

C vitamini kaynağı; limon, yeşil biber, maydanoz, kivi, greyfurt, mandalina, ıspanak, lahana ve kuşburnu

E vitamini kaynağı; zeytinyağı, ceviz, fındık, balık yağı, sardalya, ton balığı

Çinko kaynağı; yoğurt, süt, kırmızı et, kurubaklagiller, kabak çekirdeği, badem

Selenyum kaynağı; sarımsak, soğan, yumurta, mantar, yulaf, esmer pirinç

Probiyotik kaynağı olan kefir ve yoğurt tüketimi de ihmal edilmemelidir.

Sitene Ekle
Etiketler