OTOMOBİL 5.898 Görüntülenme 20.05.2018 10:00

B sınıfı ehliyet nasıl alınır?

B sınıfı ehliyet nasıl alınır? İskef Başkanı Murat Tekin merak edilenleri Cevapla.tv izleyicileri için anlattı.

B sınıfı ehliyet nasıl alınır? İskef Başkanı Murat Tekin merak edilenleri Cevapla.tv izleyicileri için anlattı.B sınıfı ehliyeti alma ile ilgili şartlar 2918 sayılı karayolları kanunlarında sıralanmıştır. 

İlk şartımız burada yaş şartıdır.

Kursiyerin 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olması gerekir.Öğrenim durumuna bakılır. 4+4+4 sistemine geçtiğimiz için 4. sınıfı bitirmiş olması yeterlidir.

Bunun yanında sağlık raporu,Sapıka kaydı, ilgili maddelerden eğer eksiği yoksa sapıka kaydını da ekleyerek müracaatını gerçekleştirebilir. 

B sınıfı ehliyet ile ilgili evraklarını tamamlayıp sürücü kursuna müracaatını bitirdikten sonra kursiyeri 34 saatlik bir eğitim bekliyor,

bu teorik eğitimlerini aldıktan sonra 2 saat smilatör veya pistte 14 saat de akan trafikte olmak üzere toplam 16 saatlik bir direksiyon eğitim süreci başlıyor.

Bu eğitimlerini aldıktan sonra eğer eğitimden başarılı olduysa önce teorik sınava daha sonra ise 35 dk lık bir uygulama sınavına girip becerisini gösteriyor.

Bu 35 dk nın ilk 5 dk sı teorik sorularla geriye kalan 30 dk sı da tamamen kursiyerin becerisini göstermek ile ilgilidir.

Buradan da başarılı olursa sürücü kursu sertifikasını düzenler ve teslim eder. Kendisi de bu sertifika ile birlikte evraklarını ilgili trafik bürosuna müracaat eder.

Bunları teslim ettikten sonra kendisine 15 gün süre ile geçici bir belge verilir. Bu belge ile araç kullanabilir.

15 gün sonunda vermiş olduğu adrese ehliyeti postalanır.

Sertifikayı almak ile ehliyeti almak arasında 2 yıl bir süre var. 2 yıl süre içerisinde sertifikayı ehliyete dönüştürmek için müracaat etmezse sertifika iptal olur. Bu süreyi aşmadan müracaat ederse bu sertifikayı ehliyete dönüştürebilir.

Sitene Ekle