Avrasya Tüneli'nin maliyeti nedir?

İki kıtanın en kısa yolu Avrasya Tüneli araç trafiğine açıldı. Cevapla.tv, Avrasya Tüneli hakkında merak edilenleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan'a sordu.

Cevapla.tv kameraları aracılığı ile Avrasya Tüneli hakkında merak edilenleri açıklayan Bakan Ahmet Arslan "Avrasya Tüneli'nin maliyeti ne kadar?" sorumuz üzerine İnşaat ve işletme sürecinde projenin ekonomik katkılarını anlattı.

İnşaat Sürecindeki Ekonomik Katkılarİstihdam%95’ini Türk çalışanların oluşturduğu projede günde 1800 kişiye istihdam sağlanıyor. Bugüne kadar alanında lider yaklaşık 500 yerli ve uluslararası firma projede görev aldı ve danışmanlık sağladı.

Maddi KazançProje inşaat çalışmalarında yapılan harcamalar sayesinde Türkiye ekonomisine günde 1,5 milyon TL’lik bir iş hacmi yaratılıyor.

İşletme Sürecindeki Ekonomik KatkılarDevlet GeliriAvrasya Tüneli’nin araç geçiş ücretlerinden elde edilecek gelirin kamu ile paylaşımı ve ödenen vergiler sayesinde yılda yaklaşık 180 milyon TL devlet geliri sağlanacak.

Yakıt TasarrufuProje’nin açılmasıyla birlikte yılda toplam 160 milyon TL’lik (38 milyon litre) yakıt tasarrufu sağlanacak.

Zaman KazanımıBoğaz geçişlerinde sağlayacağı ek kapasite sayesinde, yolculuk sürelerindeki kısalma ile yılda yaklaşık 52 milyon saat zaman tasarrufu sağlanacak.

Çevresel KatkıProje sayesinde araçların yaydığı emisyon miktarı (karbon monoksit, karbon dioksit, azot oksitler, partikül madde vb.) yılda yaklaşık 82 bin ton azaltılarak çevresel katkı sağlanacak.

Paylaş
Sitene Ekle