OTOMOBİL 1.689 Görüntülenme 13.09.2018 11:05

Araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır?

Otomobillerde yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Dikkat edilmesi gereken konuları Türkiye'nin en genç Kadın Ralli Şampiyonu ve Cevapla TV Uzmanı Burcu Burkut Erenkul anlattı.

Yakıt tasarrufu araç kullanıcıların en önem verdiği konuların başında geliyor. Peki Araçlarda yakıt tasarrufu nasıl yapılır? Türkiye'nin en genç Kadın Ralli Şampiyonu ve Cevapla TV Uzmanı Burcu Burkut Erenkul Araç kullanıcıları için Cevapla TV kameralarının karşısına geçti ve sizlere tavsiyelerde bulundu.

Araç kullanırken tasarruf edebilmenin en temel kuralı araç bakımlarının zamanında yaptırmak ve kaliteli yakıt tercih etmektir. En önemli etkenlerden biri de lastik seçimi ve doğru hava basıncıdır. Doğru devir ve viteste otomobil kullanımı tasarrufu etkileyen faktörlerdendir. Uzun yolculuklarda yol uygunsa büyük viteste yolculuk etmek tasarruf sağlayacaktır.

Ani gaz tepkilerinden ve sık fren kullanımından uzak durulmalıdır. Yokuş aşağı inerken frene bakmak yerine otomobilin hızını sabit tutabilmek için ayağın gazdan çekilmesi yokuş yukarı giderken yokuş öncesinde hafif hafif gaz pedalına basılması otomobilin devrinin sabit tutulmasını sağlayacaktır. Tehlikeleri önceden tahmin etmek, çok sık şerit değiştirmemek de tasarruf sağlayan etkenlerdir.

Sıcak havalarda yolculuk ediliyorsa camları açmak yerine klima kullanılmalıdır. Otomobilin teknolojik özelliklerine göre hız sabitleyici, start-stop gibi özelliklerin devreye sokulması yakıt tasarrufunu arttıracaktır.

Sitene Ekle