EĞİTİM 4.194 Görüntülenme 31.10.2018 09:20

Anne ve babalar evde Montessori eğitimi verebilir mi?

Montessori evde çocukların istedikleri materyallere ve eşyalara ulaşarak alabilmeleri evde Montessori uygulamasının ilk adımı olarak kabul edilir.

Anne ve babalar evde Montessori eğitimi verebilir mi?  Özel Atakent Pembe Kule Anaokulu kurucusu Leyla Öztürk, cevapla.tv mikrofonlarına anlattı.

Günümüzde ebeveynlerin yaşamlarının hızı sebebiyle çocuklar pek çok şeyden uzak, izole kalıyorlar. Evde yemek yapılmaması, dışlardan söylenmesi, dışarda yenmesi ya da başkasının hazırlaması gibi sebeplerden çocuklar süreçlerden uzak kalıyorlar. Oysa ki asıl önemli olan çocukların bir işleyişe şahitlik etmesi.

Örneğin sandviçin hazırlanma prosesine hep şahitlik etmesi hem de katkıda bulunarak sürece dahil olması çok önemli. Çünkü bu süreç onları sonuca götürecek. Önemli olan montessoride “yaşayarak öğrenme” Pazar günleri hep beraber kahvaltıyı hazırlamak ailenin verebileceği montessori eğitimi olarak kabul edilebilir. 

Diğer yandan montessoride MONTESSORI EVDE COCUKLARIN ISTEDIKLERI MATERYALLERE ESYALARA ULASABİLEREK ALABİLMELERİ evde montessori uygulamasının ilk adımı olarak kabul edilir. 

MONTESSORİ YATAGI KULLANARAK YATAKLARINA KENDİLERİNİN CIKABİLMESİ EVDE CEŞİTLİ İLGİ KOSELERİNİN OLMASI özellikle cocukları sanata veya müziğe küçük yaşta yönlendirilmesi montesoori açısından büyük önem taşır. 

Sitene Ekle