YAŞAM 1.720 Görüntülenme 08.01.2018 16:00

Anne çocuk ilişkisi çocuğun kişiliğini nasıl etkiler? Nelere dikkat edilmelidir?

Anne - çocuk ilişkisi karnına düştüğü andan itibaren çocuğu etkilemektedir. Peki nelere dikkat etmeliyiz? Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Anne çocuk ilişkisi çocuğun kişiliğini çok etkilemektedir. Anne karnına düştüğü andan itibaren çocuğu etkilemektedir. Bu yüzden annenin hamilelik sürecini sakin geçirip çocuğada mutluluk hormonları göndermesi çok önemli ve değerlidir. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Stres ve travmatik bir dönem geçirirsede ne yazık ki çocuğada bu stres hormonlarını geçirmiş oluyor. Dolayısı ile çocuk doğduğundan itibaren bir miktar stres düzeyi yüksek olarak doğmuş olabilir. Kolaylıkla ağlamaya meyilli olabilir. Bu yüzden hamilelik sürecini dikkatli geçirmek gerekmektedir. Sonrasındada ilk iki yıl anne çocuk ilişkisi çocuk anneye bağımlı olduğu için konuşurken çok dikkatli olmak gerek çünkü çocuğun bilinç altı kaydetmektedir. Örneğin genel olarak çocuklarımızı severken sen ne kadar çirkisin diye seveceğimize sen ne kadar güzel bir çocuksun, iyiki geldin hayatımızı demeliyiz. Çünkü aksi taktirde çocuk bilinç altına çirkin olduğunu yazmaktadır. Aynı zamanda çocuğumuz uyurkende yanında olumsuz hiç bir şekilde konuşmamız gerekmektedir. Ayrıca olmasını istediğiniz şeyleride çocuğa söyleyebilirsiniz. Örneğin çocuk uyumakta zorluk çekiyorsa sen çok rahat uyuyabilen bir bebeksin, uzun süreler uyuyabiliyorsun, sakinsin, mutlusun gibi şeyler söyleyebiliriz.

Sitene Ekle