SAĞLIK 16.493 Görüntülenme 15.03.2017 09:00

Alzheimer’dan korunmak için 8 sağlıklı öneri

Diyetisyenimiz Neslihan Aktepe, Alzheimer’dan korunmak için 8 sağlıklı öneri ile karşınızda bu kez.

Alzheimer hastalığı anıların teker teker silikleştiği, en sonunda insanın kendini dahi tanımakta güçlük çektiği nörolojik bir hastalık türüdür. Kişiyi adım adım yakın çevresinden,  sonra kendinden uzaklaştıran alzheimer çoğunlukla psikiyatrik hastalıklarla karıştırılabilmektedir.

Alzheimer hastalığı unutkanlıkla başlayan bir hastalık olarak kendini gösterir. Ancak her unutkanlık Alzheimer hastalığı anlamına gelmez. Unutkanlık ile beraber beceri kaybı görülüyor ve kişilik özellikleri değişim gösteriyorsa daha dikkatli olmak gerekiyor.

Alzheimer hastalığı aynen demansta olduğu gibi günlük aktivitelerin bozulmasından, ilerleyen dönemde hastanın kendini ifade edememesi, çevreyle ilişkilerinin bozulması, hesap muhakeme yeteneğinin, algılamanın bozulmasıyla ilerleyen hatta daha ileri dönemlerde hastanın kişilik değişiklikleri bir takım psikolojik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan bir hastalıktır.

Bunun ilerleyen dönemlerinde hasta artık kendisine dahi bakamayacak duruma gelir. Yatağa bağımlı hale gelebilir ve günlük ihtiyaçlarını karşılayamayarak tamamen bağımlı bir hasta pozisyonuna dönebilir.

Diyetisyenimiz Neslihan Aktepe, Alzheimer’dan korunmak için 8 sağlıklı öneri ile karşınızda bu kez. Cevapla.tv'nin sorusunu izleyenleri için bakın nasıl yanıtlıyor:

Doymuş yağ ve trans yağlardan uzak durun.Sağlıklı bir beslenme programı uygulayın.Her gün ölçülü kuruyemiş tüketin.B12 vitamini içmeyi unutmayın.Hareket edin.Bulmaca çözün.Haftada 3 gün balık tüketmiyorsanız mutlaka balık yağı kullanın.Günlük 2.5-3 litre su tüketin.

Sitene Ekle