SAĞLIK 639 Görüntülenme 26.07.2018 14:00

ALS Derneğinin Faliyetleri Nelerdir?

ALS-MNH, nedeni ne olursa olsun, ALS-MNH hastalarının her yönü ile ilgilenen bir dernektir. Fizyoterapist Merve Selen Akkurt cevapla.tv izleyicileri için sorularımızı yanıtladı.

Uluslararası insan hakları çerçevesinde ALS-MNH hastalarının makul yaşam kalitesi sağlayarak yaşatılmasını sağlamak, ALS-MNH hastalarını ve hasta yakınlarını doğru bir şekilde bilgilendirmek ve yönlendirmek,  fiziksel, sosyal ve ruhsal olarak mümkün olan en iyi duruma getirmek, ALS-MNH hastalığının nedenlerine ve tedavilerine yönelik araştırmaları, bilimin ve etik kuralların rehberliğinde desteklemek, toplumu ALS-MNH hastalığı  konusunda bilgilendirmek. 

ALS-MNH hastalarının çocuklarının eğitimine destek olmak, Ayrıca bu amaçlı diğer ülkelerce kurulmuş dernekler ile uluslararası katılımlarla kurulmuş konfederasyonlarda ülkemizi temsil etmektir.

Her hastaya kendi solunum cihazını vermek, hastaların sarf malzemelerini karşılamak. Her hastanın kendi dört motorlu hasta karyolasını ve pozisyonlandırmalı havalı yatağını temin etmek. 

İhtiyacı olan hastalara tekerlekli ve akülü sandalye temin etmek. İhtiyacı olan hastalarımıza iletişim kurmalarını sağlayabilmek için göz bilgisayarı temin etmek.

ALS Derneği 2009'dan günümüze kadar ki süreçte pek çok öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır. Devam eden faaliyetleri ise lift (yatağa bağımlı hastanın bir yerden bir yere transferini sağlayan cihaz), Manuel tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, havalı yatak, hasta karyolası, hasta taşıma litfi, jeneratör. 

ALS Hastalarına ihtiyaçlarına yönelik mevcut olan cihazlar als hastalarına teslim edilmektedir. Aynı zamanda derneğin bir çok sosyal sorumluluk projesi bulunmaktadır ve yapılmaktadır. 

Sitene Ekle
Etiketler