SAĞLIK 2.097 Görüntülenme 02.06.2017 00:04

Akılcı İlaç Kullanımı nedir? Neden gereklidir?

Yanlış şekilde, gereksiz yere, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı pek çok soruna yol açmakta. Peki Akılcı İlaç Kullanımı nedir? Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı.

Yanlış şekilde, gereksiz yere, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı pek çok soruna yol açmakta. Peki Akılcı İlaç Kullanımı nedir? Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ cevapla.tv'nin Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili sorularını yanıtladı. 

İşte Recep Akdağ'ın Akılcı İlaç Kullanımı ile ilgili anlattıkları:

Akılcı İlaç Kullanımı, DSÖ’nün 1985 yılında Nairobi’de tanımlamış olduğu şekliyle “Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda, en uygun maliyetle ve kolayca sağlayabilmeleridir.”

Bir endikasyon için uygun ilaç, etkinlik, güvenlik ve maliyet kriterleri dikkate alınmışsa, akılcı olarak seçilebilir.

Akılcı İlaç Kullanımı,  öncelikli olarak halkın sağlığını ve toplumun çıkarını gözetir.

Tüm dünyada yanlış şekilde, gereksiz yere, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı gibi nedenlerle ilişkili olarak çok çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Tespit edilen bu sorunlar arasında, temel ilaç listelerine veya güncel rehberlere uygun olmayan ilaçların reçetelere yazılması; özel hasta gruplarına uygunsuz ilaç yazılması/kullanılması; gereksiz yere pahalı ilaçların yazılması/kullanılması, gereksiz yere antibiyotik yazılması/kullanılması ya da gereksiz yere enjeksiyon preparatı yazılması/kullanılması;  hekimlerin tedavileri konusunda hastalarına yeterli bilgileri vermemesi; yazılan reçetelerin gereken tüm doğru bilgileri içermesine özen gösterilmemesi; eczacıların reçete karşılama, ilaç verme ve hastayı bilgilendirme konusunda yeterli davranış sergilemesi; sağlık personelinin ilaç uygulama hatası yapması;  yanlış ilaç kullanımını kolaylaştıran ilaç üretimi ve dağıtımı kaynaklı çeşitli altyapı sorunlarının bulunması AİK gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.

Sitene Ekle