SAĞLIK 2.958 Görüntülenme 28.10.2018 12:00

Aileler çocuklarını bağımlılıktan uzak tutmak için neler yapmalıdır?

Aileler çocuklarını bağımlılıktan uzak tutmak için neler yapmalıdır? Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz cevapla.tv'nin sorularına yanıt verdi.

Aileler çocuklarını bağımlılıktan uzak tutmak için neler yapmalıdır? Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz cevapla.tv'nin sorularına yanıt verdi. 

Ebeveynlerin doğru rol modelleri olması lazım. Ebeveynlerin alkolik olmaması yetmez. Çünkü zaten alkolik bir ebeveyni çocuk rol model almaz. Aksine, bu şekilde büyüyen çocukların alkolden daha çok nefret ettiklerini biliyoruz.  Ancak ailenin içinde alkolün çeşitli vesilelerle bir eğlence aracı olarak sık kullanılması, alkolün çok güzel bir şey olarak sunulması, bir kültür olarak bunun çocuğa verilmesi o çocuğun da alkol kullanmasını kolaylaştırır. Ve eğer genetik bir yatkınlığı varsa veya daha ileriki dönemlerde yaşayacağı bir takım streslerle, sorunlarla bu bir bağımlılığa dönüşebilir. Öte yandan ebeveynin çocuğuyla iletişimi de çok önemli. Ebeveyni ile iletişimi bozuk olan gençlerde; mesela çok aşağılanan, hor görülen, hiçbir yaptığı beğenilmeyen, sürekli eleştirilen çocuklarda alkol ve uyuşturucuya yönelmeyi sık görüyoruz. Bunun tam tersi çok fazla şımartılan, hiçbir sınır konulmayan, ne zaman geldiği-gittiği belli olmayan daha küçük yaşlardan itibaren çok geç saatlerde dışarıda kalmasına kontrolsüz bir şekilde izin verilen gençlerde de yine bu tehlike çok fazla. 

Sitene Ekle