AİLE 5.604 Görüntülenme 31.10.2018 15:00

Aile okulda başarısız olan çocuğa nasıl davranmalı?

Çocukların bilinmeyeni çözmek ve öğrenmek için doğal bir keşfetme arzusu vardır. Acıbadem Fulya Hastanesi Psikologlarından Sena Sivri cevapla.tv izleyicileri için anlattı.

Okul başarısı adeta hayatta başarılı olmanın bir önkoşulu gibi algılanmaktadır. Bunun sonucunda öğrenme süreçlerini etkileyen faktörler üzerine bir çok araştırma yapılmıştır. Sonuçlar, bilişsel becerilerin yanı sıra kaygı, depresyon gibi duygusal süreçlerin de okul başarısı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Okulda başarısızlık aslında çocukla ilgili sırf akademik kariyeri ile veya performansı ile alakalı bir gösterge değil. Orada aslında karnede gelen başarısızlık düşük notlar çocukla ilgili bir çok farklı şeyinde yolunda gitmediğinin bir sinyali aslında orada bu başarısız karne ile başarısız diye tabir ettiğimiz karne ile daha doğrusu  gelen çocuğa özellikle sözel şiddetten, cezadan başkaları ile kıyaslamaktan çocuğu beceriksiz yada kötü olarak yaftalamaktan  kaçınmak gerekiyor. Burada çocuğu başarısızlığa iten o notlarının düşük olmasına sebep olan faktörler araştırılmalı arka planına bakılmalı ve orada ailenin de  bu konuda çocuğun yanında ve destek olduğu mesajını vermeli. O karne niye başarılı değil, okulda yolunda gitmeyen başka neler var, çocuğun ilişkilerimi bozuk, bunlara da bir yandan bakılmalı ve bu başarısızlığın sebebi araştırılıp düzeltilmek için ne yapılabilir yolunda bir tavır sergilemeli aileler.

Sitene Ekle