SAĞLIK 8.214 Görüntülenme 09.01.2018 22:00

Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır?

Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır? Çok merak edilen bu soruyu RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak yanıtladı. İşte Eczacı Ezgi Koçak'ın cevapla.tv kameralarına anlattıkları:

Adet geciktirici ilaçlar nasıl kullanılır?  Çok merak edilen bu soruyu RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak yanıtladı. İşte Eczacı Ezgi Koçak'ın cevapla.tv kameralarına anlattıkları:

Hemen hemen her bayanın yaşamlarındaki önemli bir tarihle bu özel periyot zamanı çakışmıştır.örneğin tatile çıkacaksınız veya düğününüz var ve tam da o tarihe periyot döneminiz denk gelmekte.bu durumda adet kanamalarını geciktirmek için içinde progesteron hormonu içeren preparat kullanılabilir.

Burada önemli nokta regli tarihinizin olası başlama tarihinden 3 - 4 gün öncesinde ilaca başlanması gerektiğidir.ilaca zamanında başlamaz iseniz gecikme sağlanmayabilir.

İlacı günde 3 doz halinde 8 saat ara ile ilaç vücuda alınır.ilacın kullanım süresi kişinin erteleme süresine bağlıdır. Yani kişiden kişiye değişir. İlaç sonrası ilk kanama ilacı bıraktıktan 3-4 gün sonrası görülür.

İlaç sonrası ilk periyotta kanama miktarında değişkenlik olabilir bu durum 2. Periyotta düzene girer.

Bu grup ilaçları karaciğer bozukluğu olan bayanlar ile daha önce emboli geçirmiş bayanlara önermiyoruz.bu grup ilaç düzenli ve sıklıkla kullanılacak ilaçlar kategorisinde değildir.ama acil durumda kullanılabilinir.

Bu grup ilaçlar kalıcı hormonal bir probleme ve kısırlığa yol açmaz ama yine de vücudun doğal düzenini bozmamak tabiki en iyisidir.

Sağlıcakla ve sevgiyle kalın...

Sitene Ekle