YAŞAM 2.494 Görüntülenme 03.12.2018 10:00

36 ay üstü çocukların uyku düzeni nasıl olmalıdır?

Bu dönem artık bebeklik döneminin bittiği tamamen çocukluk döneminin başladığı dönemdir. Bebek ve Uyku Danışmanı Sinem Gerger Akınal cevapla.tv'ye anlattı.

Bu dönem artık çocuğunuz çok bilinçli herşeyin farkındadır ve hatta bazen ipleri kendi eline alıyor olabilir çok dikkatli olmamız gereken bir dönemdir. Bu dönemde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi maalesef çocuğumuz gece geç yatıyor diye öğlen uykusu kesmektir. Burda özellikle çocuklar dört yaşına bazen beş yaşına kadar öğlen uykusuna ihtiyaç duyabilirler. Bebek ve Uyku Danışmanı Sinem Gerger Akınal cevapla.tv'ye anlattı.

36 ay üstü çocukların uyku düzenlerinde bakmamız gereken kriterler şu olması gerekir;

Eğer benim çocuğum otuz altı ayını doldurduysa ki üç yaş öğlen uykusunu kesmek için erken bir dönemdir. Akşam üstü 4-5'de bir kenarda uyuya kalmıyorsa, yada uyumasa bile uyku başına vurdu deriz ya agresif olur yemek yemez hırçın olur. Bu tür davranışlar sergilemiyorsa öğlen uykusu evet bırakılabilir. Gece de tabi ki 11 - 12 saat uyuyorsa bırakılabilir. Genel olarak bu dönemde öğlen uykusuna ihtiyaç vardır. Üç yaş dolaylarında yapılması gereken günün tam ortasında 13-13.30 gibi bir saat en fazla bir buçuk saat kestirme uykusudur.

Böylelikle çocuk yine akşam üstü çocuk saat dokuzu geçmeden çok daha sağlıklı uyuyacaktır. Yine gece uykuları kesintisiz bir şekilde 10-11 saat kadar olabilir. Yine bu dönemde tuvalet alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız çocuğunuza ve daha önce uyku ile ilgili problemleriniz varsa ikisini aynı ana çakıştırmayın. Çünkü ikiside çocuk için yeniliktir. İkiside tepki vereceği bir durumdur önce birini halledip daha sonra diğerini halledin bizce öncelik uyku olsun. Uyku alışkanlığı oturduktan sonra tuvalet alışkanlığı kazandırmak daha kolay olacaktır.

Sitene Ekle