YAŞAM 9.533 Görüntülenme 14.07.2018 17:05

2 yaş sendromu nedir? Belirtileri nelerdir?

2 yaş sendromu aslında bir sendrom değil, yetişkinlerin çocukların bu dönemine verdiği bir isim diyebiliriz. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

2 yaş sendromu aslında bir sendrom değil, yetişkinlerin çocukların bu dönemine verdiği bir isim diyebiliriz. Aslında çocuğun gelişimine gayet uygun hatta istenen ve beklenen bir davranışların içerildiği bir dönem. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Çocuk artık yürüyebiliyor, kendi yemeğini yiyebiliyor, konuşabiliyor, derdini anlatabiliyor ve artık iradeyi test etme dönemine geliyor. Biraz inatçılık olabilir, defalarca aynı şeyi istemek olabilir, tutturmak ve ağlamak gibi davranışlar olabilir. Önemli olan yetişkinlerin bu davranışları gördüğü zaman nasıl yaklaşacağıdır. Bir kere öncelikle çocukla güven bağınızı, ona her durumda saygı gösterdiğinizi ve kabul ettiğinizi asla zedelememeniz lazım böyle bir durumda. Örneğin çocuk dışarı çıkalım dedi arkasından içeri girelim dedi ve sonra tekrar dışarı çıkalım diye tutturuyor ve ağlıyorsa, bu durumlarda çocuğun göz hizasına inip sakinleştiğin zaman konuşabiliriz diyebilirsiniz. Ve onun sakinleşmesini beklemelisiniz. Çocuk yoğun bir şekilde ağlarken istediğini yaptığınızda bundan sonra her istediğini şiddetli ağlayarak elde edeceğini düşünecektir. Bu durum sizi bir kısır döngüye sokabilir. Eğerki siz cevap vermemeyi seçtiyseniz sonuna kadar ağlamanın bitmesine kadar beklemelisiniz. Sonrasında sakin bir şekilde konuşmalısınız. Bunun yanında sokakta özellikle denk geldiğinizde kızım sus ağlama, rezil ettin gibi konuşmaları asla yapmamalısınız. Çünkü bunlar çocukların özgüvenini, kişiliğinin zedelenmesine sebep olan konuşmalar. Bu durumlarda sessizce bekleyebilirsiniz.

Sitene Ekle