YAŞAM 4.398 Görüntülenme 05.11.2018 12:14

18-24 ay arası çocukların uyku düzeni nasıl olmalıdır?

18 - 24 ay arasındaki çocuklar artık tek uyku yapıyorlar özellikle on altı aylıktan sonra tek uykuya geçiş dönemi başlayabilir. Bebek ve Uyku Danışmanı Sinem Gerger Akınal cevapla.tv'ye anlattı.

Bebek ve Uyku Danışmanı Sinem Gerger Akınal '18-24 ay arası çocukların uyku düzeni ve dikkat edilmesi gerekenleri' cevapla.tv'ye anlattı.

18-24 ay arasındaki çocuklar artık tek uyku yapıyorlar özellikle on altı aylıktan sonra tek uykuya geçiş dönemi başlayabilir. Tek seferde en az iki saat uyumasını bekleriz ama 18-19 ayda iki buçuk - üç saati bulan gündüz uykuları olabilir 24 aydan sonra artık çok fazla iki saaten daha fazla uyumasını istemeyiz.

Çocuğun gece uykusundan çalmaması gerekir. Gece ise on, on bir saat güzel kesintisiz uyku uyuyorsa idealdir. Gelişimi biyolojik ve fiziksel gelişimine beyinsel gelişimine kesinlikle uyku etki eder. Bu dönemde artık gece beslenmelerine kesinlikle ihtiyaç yoktur. Özellikle emzirmeyi bırakmayı düşünüyorsanız yirmi dört ay'a yaklaşırken önce gece beslenmelerinizi bitirin daha sonra gündüz bebeğinizi memeden kesebilirsiniz.

Sitene Ekle