YAŞAM 5.463 Görüntülenme 27.09.2018 13:23

0-4 ay yenidoğan bebeklerin uyku düzeni nasıl olmalıdır?

Bu dönemde yapılması gereken şeyler aslında basittir. İlk yapılması gereken şey çocuğumuzu okumak! Bebek ve Uyku Danışmanı Sinem Gerger Akınal cevapla.tv'ye anlattı.

Eğer siz bir yeni doğan ailesiyseniz öncelikle sabıra ihtiyacını var. Çünkü yeni doğan dönemi gerçekten anne babanın sabırlı olması gereken bir dönemdir. Bebek ve Uyku Danışmanı Sinem Gerger Akınal cevapla.tv'ye anlattı.

Sevgili Anne ve Babalar;

Bu dönemde çocuğunuz hem yeni dünyaya alışırken hemde sizlere alışmaya çalışıyor. Dolayısıyla hem onun hem sizin karşılıklı birbirinizin anlayışına ihtiyacınız var. Bu dönemde bebeği çok iyi gözlemlemek lazım, yapılan en büyük hatalardan bir tanesi çocuk her ağladığında bazen emzirmek olabiliyor, bu söylediğim yanlış anlaşılmasın elbetteki yeni doğan bir çocuğu kucağımıza alacağız.

Bol bol sarılacağız şefkat vereceğiz sevgi vereceğiz elbeteki emzireceğiz ama çocuğumuzu biraz okumalıyız neden ağladığını anlamalıyız. Acaba uykusumu geldi acıktımı terledimi altınımı kirletti biraz bunlara o ağlama tınısını özellikle bir aydan sonra anne çok güzel anlamaya başlar. Uykusu geldi yada bu ağlama tonu karnı acıktığı için diye bu dönemde çocuğumuzu gerçekten çok iyi gözlemlememiz lazım hadi bakalım ben senin karnını doyurdum altında temiz uyu bakalım kısmı pek bu dönem için değildir. En fazla çocukların yeni doğan döneminde uykuya ihtiyacı vardır ama uykuyu bölen en fazla şeyde maalesef yeni doğan döneminde olabilir. Bunlar neler gaz sıkıntıları olabilir.

Çocukların el ve kollarının kendi uzantısı olduğunun farkında olmadığı için sıçrayarak devamlı kendini uyandırma olabilir yada dış etkenler olabilir çok fazla kalabalık eve gelenler gidenler yüzünden bu dönemde uykular bölünüyor olabilir.  çocuğumuzu tanımaya çalışmak özellikle gece karanlıkta uyutmak uyansa bile alıp onunla oyun oynamamak güne başlatmamak çok fazla göz teması kurarak yanlış mesaj vermemek gerekiyor ki bu gece gündüz ayrımını yapsın aslında bu her ay için geçerlidir bu dönemde yapılması gereken en önemli şey çocuğa yavaş yavaş rutin oluşturmaktır.

Özellikle gece uykuları için her gece hemen hemen aynı saate odaya sokarsanız bu dönemde çocuğunuz ilk dört ay sonra gündüz uykuları oturmaya başlar çok daha sağlıklı bir şekilde her akşam sekizde odaya giren bir çocuk dört ay sonra sekiz dendiğinde gözlerini kaşıyacak ve uyumak istediğini size belli edecektir. Burada yapılan en büyük hatalardan bir taneside sese alıştır, televizyon yanında uyusun yada bir orda uyusun bir burda uyusun çokta doğru değildir. Bu dönemler de lütfen çocuklarınızı televizyon yanında özellikle sese alıştırmayın. 

Zaten bebeğiniz sizin anne rahminde karnında inanılmaz bir ses içerisindeydi dolayısı ile yeni doğan döneminde çocuklar sese uyanmayabilir hatta o bizim beyaz gürültü dediğimiz sesleri isteyebilirler.

Bunlar kurutma makinası, elektrik süpürgesi sesi, fan sesleri gibi seslerdir. Dolayısı ile bu dönemde önemli olan sese alıştırmak değil ona güven vermek güven vererek uyutmaktır. Özellikle yarım kundağı yeni doğan döneminde çok öneriyoruz. Yarım kundak çocukların kollarının bağlı olduğu ayaklarının ise serbest bırakıldığı bir kundak tipidir. Çocuklar el ve kollarının kendi uzantısı olduğunu bilemediği için sıçrayarak kendilerini uyandırırlar ama onları sardığımızda anne karnındaki güveni aldıkları için çok rahat uykuya geçip uzun süre uykuda kalabilirler.

Sitene Ekle