Ralli Şampiyonu
Burcu Burkut Erenkul
Ralli Şampiyonu
3 Program 22 Cevap 37,280 İzlenme

Burcu Burkut Erenkul, 6 Şubat 1989 yılında İstanbul‘da doğdu. İlkokul ve Ortaokul öğrenimini 3.Selim İlköğretim Okulu‘nda tamamladıktan sonra lise öğrenimini Kadıköy Kemal Atatürk Anadolu Lisesi‘nde tamamladı. Lisans eğitimini ise yüzde yüz burslu olarak İstanbul Aydın Üniversitesi, İletişim Fakültesi – Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladı.

7 yaşında, babası Ertuğrul Korkut Erenkul‘un teşvikiyle otomobil sporlarının anaokulu olarak tabir edilen Karting ile tanıştı. Mahalli, Ulusal ve Uluslararası yarışlarda 15 yaşına kadar yarışarak Karting kariyerini sürdüren Burcu, pek çok başarı elde etti.

Uzun süre Karting yaptıktan sonra bir sonraki hedefi otomobille yarışmak oldu. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu‘ndan aldığı özel izinle birlikte, bu kez bir yarış otomobiliyle pistlerde yarışmaya başladı. 2006 yılında, pistlerde yarışan “en genç pilot”unvanını kazandı.

İlk yarış otomobili, en çok yarışmayı hayal ettiği organizasyon olan Volkswagen Polo ’ydu. 2006 yılında,  organizasyonun son yarışında Castrol sponsorluğunda yarışma fırsatını yakaladı. Ve bu yarıştan sonra 2007 sezonunda yarışmak üzere destek sözü aldı. Ancak, Doğuş Otomotiv tarafından organize edilen organizasyon, ekonomik kriz sebebiyle 2007 yılında yapılamadı. O yıl kısıtlı olan imkanlarıyla Fiat Palio otomobiliyle Türkiye Pist Şampiyonası “Amatör 1600”kategorisinde tek bayan pilot olarak sadece bir yarışa katılabildi. 2007 yılında, İstanbul Endurance Cup Organizasyonunda yarışan “Chronos Racing” takımından aldığı teklifle Karting yapmaya devam etti. 2007 yılı aynı zamanda Ralli ile de tanıştığı yıl oldu. Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nda, kendisini otomobil sporlarıyla tanıştıran babasının co-pilotluğunu yaptı. Ve Ralli branşına aşık oldu ve bu yarıştan sonra kariyerini Ralli üzerine kurdu.

2008 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın Bozhane yarışında, Ralli’ye hazırlık olması için Fiat Palio ile start aldı. Daha sonra bütün çabasını Ralli yapmak için harcadı.

Hayatındaki ikinci yarış otomobili Fiat Palio’yu, kendi imkanlarıyla, babasının da büyük desteğiyle Ralliye hazır bir hale getirdi. Arkadaşlarına, yakın çevresine ve tanımadığı yüzlerce kişiye destek aradığını anlattı ve 10TL ‘lik destekler topladı. Oluşturduğu bu bütçeyle Türkiye Ralli Şampiyonası’nın bir ayağı olan İstanbul Rallisi’nde pilot koltuğunda ve Selay Kaya co-pilotluğunda kariyerinin ilk Rallisinin startını aldı.

Maddi destek verenlerin sponsorluğu karşısında otomobile destekçilerimin fotoğraflarını ve isimlerini koymayı da atlamadı. Kariyerinin ilk rallisinde ilk hedefi, zorlu ralliyi bitirebilmekti. Yaşadığı mekanik problemlere rağmen kariyerinin ilk rallisinde finişe gelmeyi başardı.  2008 senesinde, Off-shore branşından yarışmak için aldığı teklifle hayatının bir ilkini daha yaşadı. Finlandiyalı bir pilotla birlikte bu kez denizde, uluslararası 4 yarışta rekabet etti.

2008 yılı sonunda Castrol İstanbul Ralli  Şampiyonası yeniden organize edildi. 1 yıl önce babasıyla yarıştığı şampiyonada bu kez pilot koltuğunda start aldı. 3 yarıştan oluşan şampiyonanın sonunda co-pilotu Selay Kaya ile birlikte İstanbul Bayanlar İkincisi olmayı başardı.

2009 yılında, Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nda bu kez Ersin Ören ile start aldı. Şampiyonayı kendi sınıfında 4. sırada bitirdi. Bu şampiyonadan sonra bu kez Türkiye Ralli Şampiyonası’nda yarışacak desteği bulmak için kolları sıvadı.

2010 yılı Burcu için bir dönüm noktası oldu. Auton A.Ş Genel müdürü Mahmut Yoloğlu büyük bir destek sağlayarak Sonax gibi Dünyaca bilinen bir markayı Burcu’ya emanet etti. Castrol Ford Team Türkiye direktörü Serdar Bostancı’dan da gelen büyük destekle, Burcu yeni bir otomobilin; Ford Fiesta ST‘nin direksiyonuna geçti. Bu destekler sayesinde uzun süredir hayalini kurduğu Türkiye Ralli Şampiyonası’nda yarışma fırsatı buldu. İlk yarışı, Avrupa Ralli Şampiyonası’nın bir ayağı olan Boğaziçi Rallisi’ydi.

Bu yarışta start almadan önce Tubitak tarafından organize edilen Formula G yarışında yarışmak üzere Işık Üniversitesi ’nden bir teklif aldı. Bu teklifi kabul ederek “Apollon” takımı için İzmir Pınarbaşı pistinde Güneş enerjili bir otomobil kullanmak üzere start aldı. Yarışı, okul yönetiminin bile şaşırdığı bir sonuçla 4. olarak tamamladı. Bu yarıştan sonra “Apollon” takımına sponsor olan Tissot markasıyla bir anlaşma imzaladı. Boğaziçi Rallisi’nde aldığı “Bayan Pilotlar Birinciliği” ve “Sınıf 3 ikinciliği”, Burcu’ya verilen desteklerin boşuna olmadığının bir göstergesi oldu. 

Türkiye Ralli Şampiyonası’ndaki ikinci yarışını Ceren Ergun co-pilotluğunda Hitit Rallisi ile yaptı. Bu yarışla birlikteTissot markasının da desteğini almış oldu. Hitit Rallisi sonunda “Bayan Pilotlar ikincisi ve Sınıf 3 üçüncüsü” olmayı başardı. Türkiye Ralli Şampiyonası’nda bu iki yarıştan aldığı puanlarla Şampiyonayı,“Türkiye Genç Pilotlar üçüncüsü” olarak tamamladı.

Her yıl sonunda düzenlenen İstanbul Ralli Şampiyonası bu kez 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Ralli Şampiyonası adıyla gerçekleştirildi. Bu şampiyonada Ceren Ergun ile beraber Sonax ve Tissot sponsorluğunda Ford Fiesta ST otomobilleriyle start aldı. 3 yarıştan oluşan şampiyonada aldığı birincilikler sonucunda. 

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul Ralli Şampiyonası’nı “Bayan Pilotlar Şampiyonu” ve “Sınıf 3 Birincisi” olarak tamamladı. Böylece “Türkiye’nin en genç pilotu” unvanını, “Şampiyonluk Unvanı Almış En Genç Bayan Ralli Pilotu”ile değiştirmiş oldu. 2011 sezonu Burcu’nun Türkiye Ralli Şampiyonası’ndaki tüm yarışları takip ettiği ilk sezonu oldu. Ford Fiesta ST otomobiliyle Sonax, Tissot, Unifree Dutyfree, Technospray sponsorluğunda Rallivideo desteğiyle bu kez Bonus Unifree Parkur Racing takımında takım pilotu olarak, Ceren Ergun co-pilotluğunda yarışmaya başladı. 7 yarışlık mücadelenin sonunda Burcu kariyerinin ilk sezonunu, “Bayan Pilotlar ikincisi”, “Genç Pilotlar ikincisi” olarak ve “Sınıf 8 üçüncüsü” olarak tamamladı.

2012 yılında yine Bonus Unifree Parkur Racing takım pilotu olarak Ford Fiesta ST otomobiliyle start aldı. Bu kez, Auton A.Ş’nin distribütörlüğündeki bir diğer marka; Liqui Moly ve diğer destekçileri; Ford Aydoğanlar Otomotiv ve Unifree Dutyfreesponsorluğunda,  Rallivideo ve Best Time Ajans desteğiyle start aldı. Şampiyonayı, eşit otomobillere ve erkek pilotlara karşı tek kadın pilot olarak mücadele ettiği Sınıf 8’de “Türkiye Birincisi” tamamladı. Bayan Pilotlar kategorisinde ise, kendi otomobilinden daha güçlü otomobillere sahip rakiplerine karşı “Türkiye İkincisi” olarak sezonu tamamladı. Burcu 2012 sezonunda, co-pilotu Buse Yamalı‘nın işleri nedeniyle, Fatih Yalçınkaya, Nehir Yılmaz, Erhan Arıkan, Soner Tamer ve Başar Yavuz gibi co-pilotlarla yarıştı.

2013 yılında, yine Bonus Unifree Parkur Racing takım pilotu olarak, Ford Fiesta ST otomobili ve yeni co-pilotu Şeyma Yağız ile birlikte start aldı. Unifree Dutyfree, Aydoğanlar Otomotiv, Liqui Moly, Sonax sponsorluğunda ve Rallivideo ve Besttime Ajans desteğinde yarışan ikili kısa sürede güzel bir uyum yakaladı. Sezonun bitimine 2 yarış kalana kadar şampiyonayı hem Bayan Pilotlar kategorisinde hem de Sınıf 8 kategorisinde lider durumda sürdürdü. Sezonun son yarışından önceki yarışta yaşadıkları mekanik problem ve  son yarışta yaşadıkları üzücü kaza nedeniyle sezonu hem “Bayan Pilotlar” hem de “Sınıf 8” kategorilerinde “Türkiye İkincisi” olarak tamamladı.

2014 yılında Bonus Unifree Parkur Racing takım pilotu olarak, Unifree Dutyfree, Liqui Moly, Aydoğanlar Otomotiv sponsorluğunda, Rallvideo ve Besttime Ajans desteğiyle Ford Fiesta ST otomobiliyle, bu kez Efe Ersoy co-pilotluğunda yarışmaya devam etti. Sezonu Bayan Pilotlar kategorisinde “Türkiye Üçüncüsü” olarak bitirdi.

2015 yılında farklı projelere imza atmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Daha fazla göster
Daha az göster