Çocuk Alerjisi ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Ahmet Akçay
Çocuk Alerjisi ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
1 Program 6 Cevap 18,934 İzlenme

Denizli’de doğan ve ilk orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamlayan Ahmet Akçay Denizli Anafartalar Lisesi’nden birincilikle mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesiİstanbul Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisası yaparak uzman oldu. Uzmanlık tezini çocuklarda resüsitasyon sonuçlarıyla ilgili olarak yaptı. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Allerji ve Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı’nda çalışmaya başladı. Çocuklarda astım, allerji hastaları, kistik fibrozis, zatüre, bronşektazigibi Çocuk Alerjik Hastalıklar ve Çocuk Göğüs Hastalıkları konularında çalıştı ve bu konularda çalışmalar yaptı. Bu konudaki çalışmalarını uluslararası önemli dergilerde yayımlatmayı başardı. 2008 yılında Çocuk Allerjisi Uzmanlık diplomasını aldı. 2012 yılında Çocuk İmmünolojisi ve Allerjik Hastalıklar Uzmanlık diplomasını ve 2013 yılında Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanlık diplomasını aldı. 2013 yılından beri İstanbul Liv Hospital Çocuk Alerji ve Astım Bölümü ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü sorumlu doktoru olarak çalışmaya başladı.

2014 yılında Amerika'nın en iyi çocuk hastanelerinden birisi olarak gösterilen Cincinnati Children Hospital'de Pediatric Allergy and Immunology bölümünde Prof. Dr. Amal Assa'ad ile birlikte ziyretçi bilim adamı olarak çalıştı. Bu ziyaret sırasında çocuklarda astım, besin alerjileri, besin yükleme testleri, immunoterapi yöntemleri, ilaç alerjileri, ayrıntılı solunum fonksiyon testleri ve solunum provakasyon testleri, egzama hastalıkları konusunda Amerika'da uygulanan teknik ve tedavi yöntemleri ile ilgilendi. Cincinnati Children Hospitalda Pediatric Pulmonology bölümü tarafından dünyanın önde gelen pediatrik pulmologlarından Prof. Dr. Robert Wood tarafından organize edilen 4 günlük bronkoskopi kursuna katıldı.

2014 Eylül ayında Profesör oldu.

Yerli ve yabancı dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel makalesi mevcuttur. Ulusal kongrelerde çocuklardaki alerjik hastalıklar, astım ve akciğer hastalıkları konularında konuşmalar yapmaktadır.

Daha fazla göster
Daha az göster