Polis

Türk Polisi

Polis

  • 10Program
  • 63Cevap
  • 414,734İzlenme

Emniyet Genel Müdürlüğü, rütbeleri polis memurluğundan başlayıp emniyet genel müdürlüğüne kadar uzanan, tüm il ve ilçelerde örgütlenmiş iç güvenlikten sorumlu devlet teşkilatıdır. 10 Nisan 1845 tarihinde temeli atılmıştır.

Merkez teşkilatı bünyesinde Ana Komuta Kontrol, Strateji Geliştirme, Arşiv, Asayiş, Bilgi İşlem, Dış İlişkiler, Güvenlik, Haberleşme, Havacılık, İdari ve Mali işler, İkmal-Bakım, İnşaat-Emlak, İnterpol, İstihbarat, Kaçakçılık ve Organize suçlarla mücadele, Koruma, Kriminal, Özel Harekat, Personel, Sağlık İşleri, Sivil Savunma, Sosyal Hizmetler, Teftiş Kurulu, Terörle Mücadele Harekat, Trafik Eğitim ve Araştırma, Trafik ve Denetleme, Yabancılar Hudut İltica Daireleri vardır. Taşra teşkilatını ise, il emniyet müdürlükleri ve ilçe emniyet amirlikleri oluşturur. Genel müdürlük, üst kurum ve yönetim bakımından İçişleri Bakanlığı'na bağlıdır.

Kurumun yapılanması iki şekilde olmuştur. Birincisi Merkez Teşkilatı ve ikincisi ise Taşra Teşkilatı'dır. Merkez Teşkilatı,Daire Başkanlıkları şeklinde yapılanmıştır.Taşra Teşkilatı ise 81 ilde İl Emniyet Müdürlükleri olarak faaliyet yürütmektedir. Merkez Teşkilatı'ndaki daire başkanlıklarının bazıları direkt olarak emniyet genel müdürüne bağlı olmak ile birlikte diğerleri ise 5 adet emniyet genel müdür yardımcısına bağlı olarak hizmet vermektedir. Taşra teşkilatında ise illerin başında il emniyet müdürü bulunmakta ve ildeki bütün birimler il emniyet müdürüne bağlı olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde, belediye teşkilatlanması tamamlanmış olan il, ilçe ve beldelerde güvenlik, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sağlanmakta; daha küçük birimlerin ve yapılaşmaya açılmamış alanların güvenliği ise Jandarma Genel Komutanlığı, sahil ve denizlerimizde ise Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sağlanmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve 81 ilde teşkilatlanmış olup konularına göre uzmanlaşmış alt birimlere ayrılmıştır. Suç türlerinin değişken olması neticesi polis teşkilatında da bu değişen suç ile mücadele edebilmek için her geçen gün yeni uzmanlık birimleri oluşturulmaktadır.

Türk Polisinin Hizmetiçi Eğitimleri Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Eğitim Merkezleri (PEM) tarafından, Hizmet öncesi eğitiminin tamamı ise Polis Akademisine bağlı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM), Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO), Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) isimli eğitim birimleri tarafından verilmektedir. Polis Akademisinde ilk derece amirlik eğitimi veren PAMEM mezunları komiser yardımcısı rütbesi ile göreve başlarlar. Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde çeşitli alanlarda lisans eğitimi almış olanlar 6 aylık mesleki eğitim ile polis memuru olarak göreve başlarlar. Polis Meslek Yüksek Okullarında ise eğitim 2 yıllık önlisans seviyesinde olup mezunlar polis memuru rütbesiyle göreve başlamaktadırlar.

Daha fazla göster
Kadınlar nasıl özel harekat polisi olabilir? Kadınlar nasıl özel harekat polisi olabilir? Özel  harekat polisleri hangi silahları kullanır? Özel harekat polisleri hangi silahları kullanır? Nasıl Özel Harekat Polisi olunur? Nasıl Özel Harekat Polisi olunur? Polis Özel Harekat nedir? PÖH ne anlama gelir? Polis Özel Harekat nedir? PÖH ne anlama gelir? Kadın polis memurları Yunus olabilir mi? Kadın polis memurları Yunus olabilir mi? Nasıl Motosikletli Polis Timine girilir? Nasıl Yunus olunur? Nasıl Motosikletli Polis Timine girilir? Nasıl Yunus olunur? Yunus polis timleri nasıl bir eğitim görüyor? Yunus polis timleri nasıl bir eğitim görüyor? Toplum destekli polis ne yapar? Toplum destekli polis ne yapar? Bomba imha uzmanları bombayı nasıl imha eder? Bomba imha uzmanları bombayı nasıl imha eder? Bomba imha uzmanları kendilerini nasıl korur? Bomba imha uzmanları kendilerini nasıl korur? Trafik kazalarında hangi durumlarda polis çağırmalıyız? Trafik kazalarında hangi durumlarda polis çağırmalıyız? Duran araca çarpma halinde polis çağrılmalı mı? Duran araca çarpma halinde polis çağrılmalı mı? GBT sorgusunda askerlikle ilişiği olan kişiye ne olur? GBT sorgusunda askerlikle ilişiği olan kişiye ne olur? Survivor yarışmacıları başka projelerde yer alabiliyor mu? Survivor yarışmacıları başka projelerde yer alabiliyor mu? Robot resim nasıl çizilir? Robot resim nasıl çizilir? Suç mahalinde nasıl hareket etmeliyiz? Suç mahalinde nasıl hareket etmeliyiz? Robot resim uzmanı nasıl olunur?  Robot resim uzmanı nasıl olunur? Olay yeri inceleme delilleri nasıl analiz eder? Olay yeri inceleme delilleri nasıl analiz eder? Nasıl Olay Yeri İnceleme polisi olunur? Nasıl Olay Yeri İnceleme polisi olunur? Robot resim nedir? Robot resim nedir? Kırmızı bülten nedir? Kırmızı bülten nedir? Europol nedir? Avrupa Polisi ne iş yapar? Europol nedir? Avrupa Polisi ne iş yapar? Polis olmak için gereken fiziksel özellikler nelerdir? Polis olmak için gereken fiziksel özellikler nelerdir? Polis Meslek Yüksek Okulu'na nasıl girilir? Polis Meslek Yüksek Okulu'na nasıl girilir? Kimler polis olamaz? Kimler polis olamaz? Polis adayları nasıl bir mülakattan geçerler? Polis adayları nasıl bir mülakattan geçerler? Polis olmak için boy şartı var mıdır? Polis olmak için boy şartı var mıdır? Çocuğuma nasıl pasaport alabilirim? Çocuğuma nasıl pasaport alabilirim? Yurtdışındaki Türkler nasıl pasaport alabilir? Yurtdışındaki Türkler nasıl pasaport alabilir? Askerlik yapmayanlar, pasaport alabilir mi? Askerlik yapmayanlar, pasaport alabilir mi? Gri pasaport nedir? Kimler alabilir? Gri pasaport nedir? Kimler alabilir? Pasaportum kayboldu, ne yapabilirim? Pasaportum kayboldu, ne yapabilirim? Yeşil pasaport sahiplerinin hangi yakınları aynı hakka sahip olur? Yeşil pasaport sahiplerinin hangi yakınları aynı hakka sahip olur? Kimler yeşil pasaport alabilir? Kimler yeşil pasaport alabilir? Yeşil pasaport nedir? Yeşil pasaport nedir?

Öne çıkanlar

Tüm cevaplar